Требињски буџет који ће појести скакавци

По јутру се дан познаје, а сада је већ јасно да ће владавина Славка Вучуревића бити црне године које ће појести скакавци. Пише Небојша Вукановић Приједлог Буџета за 2014. годину представља само наставак сада већ јасно препознатљиве погубне политике нове власти које Требиње води у пропаст. Погађајући се у четири ока са дворским тајкуном и […]

четвртак, децембар 12, 2013 / 13:31

По јутру се дан познаје, а сада је већ јасно да ће владавина Славка Вучуревића бити црне године које ће појести скакавци.

Пише Небојша Вукановић

Приједлог Буџета за 2014. годину представља само наставак сада већ јасно препознатљиве погубне политике нове власти које Требиње води у пропаст. Погађајући се у четири ока са дворским тајкуном и неимаром Слободаном Станковићем, на исти начин као што је и Додик договрао градњу пута преко Чемерна, изградњу Административног центра и друге послове, Славко Вучуревић продао је и зграду бившег Ђачког дома за 1 060 000 марака. Са тим новцима уз вишак од рекордне накнаде за потопљено земљиште од ХЕТ могао се санирати фамозни наслијеђени дефицит из прошлости о коме власт непрекидно прича покушавајући пронаћи оправдање за неиспуњена обећања, безакоње, нерад и хаос.

Славко и дружина успјели су уз Ђачки дом да продају и Ортопедију у Старом граду, десетак атрактивних пословних простора и локација, и уз то још узму и 3 500 000 марака кредита како би нахранили дјелић гладних уста која су годинама нестрпљиво чекала да се докопају власти и задовоље своје апетите и болесне амбиције. Не треба бити економиста па закључити да је нова власт у првој огледној години мандата направила реалан дефицит од 4 500 000 до 5 000 000 марака јер су напумпани трошкови испеглани кредитом и распродајом имовине која није била планирана прије годину дана када је креиран буџет за ову годину.

Ништа ново и добро не очекује нас ни у 2014. години. Расходи за плате административних радника повећавају се са 7 850 000 на 8 470 000 марака, или за око 630 000 марака, а поново се повећавају и дословно сви трошкови администрације. Непоменути расходи прелазе милион марака и већи су за 10%, текуће одржавање увећано је за 22%, режијски материјал 15%, за одржавање јавних површина издваја се астрономских 1 300 000 марака, а фамозне стручне услуге за незналице достижу 425 000 марака и веће су за 6%. Потпуно је невјероватно да су након распродаје градских некретнина по ниским цијенама у наредној години планирани издаци од 2 500 000 марака за прибављање зграда и објеката? Питање је које то објекте и за које намјене градска власт жели да купи уколико није једини циљ да се током сулудих трансакција продаје и куповине одређен проценат стави у нечији џеп.

У свим градским јавним предузећима такође се планира повећање трошкова, углавном за запошљавање нових партијских активиста, па ће расходи за лична примања у Дјечијем вртићу бити већи за 54 000 марака, Територијалној ватрогасној јединици 45 000, Требињеспорту 15 000, Туристичкој организацији 11 000, Дому младих 56 000, Агенцији за мала и средња предузећа 35 000, док ће новоосновани Ниџов Културни центар само за плате радника издвојити 254 000 марака. Имајући у виду да су након цијепања предузећа расходи за бруто плате у Центру за информисање и образовање смањени за свега 36 000 марака (са 502 000 на 464 000 КМ) лако је закључити да ће нас радници у Културном центру коштати додатних 220 000 марака.

Грант за развој пољопривреде и села смањен је за 57%, са 230 000 на 100 000 марака, иако се у јавним иступима градоначелник громогласно залаже за развој села и пољопривреде. Вјероватно да је изградња пута и водовода до родног села и Зубаца једина обавеза према руралном подручју коју треба испунити током свог мандата. Ампутирци и инвалиди заслужују далеко већу помоћ и подршку институција од мизерних 2 700 КМ колико су добили у 2013. години, али је занимљиво да је тек након што је Зоран Пологош напустио НДП Удружењу ампутираца повећан грант за 260%.

Као што Славков тајни идол Милорад узима нове кредите како би вратио дјелић старих камата, тако су и у Требињу након нових задужења логично повећани расходи за камате и зајмове за 73%, са 276 000 на 480 000 марака. Настави ли се прогресија са задужењима и у наредном периоду, што је врло извјесно имајући у виду појачан апетит нове власти и администрације, ускоро ће се на отплату кредита и камата издвајати и 1 000 000 марака годишње. Питање је само које ће објекте након акцијске новогодишње распродаје, осим сједишта Скупштине, банкари стављати под хипотеку у наредном периоду?

Већ сада је извјесно да ће и у наредној години бити узимања нових кредита (иако ће нас градоначелник вјероватно лажно увјеравати као и прошле године у супротно) јер су приходи у буџету нереално планирани на чак 24 000 000 КМ, или 7,50% више него у овој години. Не знам да ли Славкан планира да покрене радове на чувеном хотелско-туристичком комплексу "Требињересорт", или ће измислити неки нови спасоносни и сулуди пројекат, али се здрав разум пита како ће се накнада за грађевинско земљиште увећати за 260%, а приходи "општинских" (ваљда би требало градских) органа за 221%? Логично је да су након распродаје примици од пословних простора сманени са 1 850 000 на 500 000 марака, а да се буџет базира на крчмљењу имовине говори и планирани приходи од продаје грађевинског земљишта од 2 000 000 КМ, што је за чак 3 300% више него у овој години!

Нажалост осим асфалтирања понеке улице и постављања електричног стуба и сијалице, која наравно мора ићи до куће партијског војника који је руководио активностима у предизборној кампањи и чије се презиме по новом обичају ставља у заграду да се зна ко је заслужан, ни у 2014. нема ниједне важније и капиталне инвестиције која би пробудила наду да ће се нешто покренути. Већ сада је јасно да ће нови градоначелник врло брзо престићи свог претходника, ако већ и није успио у томе, а што је било готово немогуће постићи. Сви који немају партијски оглав на глави већ сада могу јасно да виде да Славко предводи армију гладних скакаваца који ће појести све пред собом, и иза чије ће најезде остати само пустош и спржени, распродати и презадужени град. Нажалост већина народа није довољно образована и нема раширену свијест, па многи и нису свјесни последица још једне најезде скакаваца. Због тога би Славка било боље упоредити са гагрицом, малим црвом који се увуче у пршут и непримјетно га поједе остављајући само кожу и кост, док домаћин касно примијети похару тек када је од пршута остала само неупотребљива покорица.

Много послератних година појеле су нам незасите гагрице и скакавци, и због тога најљепши град са највећим природним ресурсима и најпријатнијом климом у Републици Српској сада реално има мање становника него прије 30 година, док се хладни и маглом оковани центри у Босни нормално развијају и расту, и имају два пута више становника од цијеле Херецговине. Одговорност је на свима који ћуте и нијемо посматрају свеопшту пропаст. Све док се не народ не пробуди и отјераја све скакавце, гагрице и остале штеточине које нам тјерају омладину и једу будућност тешко је очекивати било какву свјетлост на крају тунела.



0 КОМЕНТАРА

  1. Slavko Vučurević se žali na koordinaciju sa Vladom i Predsjednikom RS, a opština Trebinje nije konkurisala nijednim projektom u Vladi a da je bila odbijena.

    Vlada je u proteklom periodu u Trebinje uložila oko 160 miliona KM po raznim projektima: južna obilaznica, zgrada muzičke škole, zgrada studentskog centra, Akademije likovnih umjetonosti, Zgrada đačkog doma, uređenje zgrade gdje je smještena gradska administracija, kanalizacija u pojedinim naseljima, uređenje gradskog trga, asfaltiranje više stotina km puta itd. Može li Trebinje da se žali onda namaćehinski odnos Vlade?

    Nije došao na otvaranje puta preko prevoja Čemerno. Nazvao je to privatnom zabavom SNSD, Dodika, Kusurice i vladike, iako su otvaranju puta prisustvovali npr. načelnici Gacka i Nevesinja koji su iz SDS.

    Sa vladikom Grigorijem je do skora bio u korektnim odnosima. Nakon izborne pobjede prvo je njega posjetio u Mostaru. Odnos se pokvario nakon što je Grigorije gostovao u Utisku nedelje na B92. Da li je on advokat predsjednku Nikoliću, koji je bio pogođen ocjenama koje je vladika iznio u toj emisiji. Uostalom dao mu je povelju počasnog građanina, a da niko ne zna zašto baš njemu.

    Nudio se Nikoliću da vodi SNS u RS.

    Javno kritikovao vladiku Grigorija da nije dočekao Nikolića, a dobro zna da ga nije ni pozvao.

    Miješa se u poslove Crkve kada govori o prodaji i kupovini crkvene imovine. Svaka Eparhija ima Upravni odbor, nijedna transakcija crkvene zemlje ne moze se obaviti bez saglasnosti Sinoda SPC. S kojim pravom on postavlja pitanja koja nisu u njegovoj nadleznosti?

    Pozvao Miraša Dedejića, poglavara kanonski nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve, da mu u Trebinje pošalje sveštenika.

  2. Требиње распродаје последњу народну имовину зна се које власт.
    У Палама распродана сва општинска-народна имовина ове године зна се ко је власт.
    Држава хоће да распрода природне ресурсе зна се ко је власт.

Оставите одговор