Токио најскупљи на свијету

За живот у јапанској престоници треба одвојити више новца него за живот на било ком другом мјесту на планети и чак три пута више средстава него за становање у најјефтинијем граду на свијету – Карачију, показало је јуче објављено истраживање Консултантске куће "Мерсер”. Одмах иза најскупљег града на свијету налази се Луанда у Анголи, саопштио […]

среда, јун 13, 2012 / 15:29

За живот у јапанској престоници треба одвојити више новца него за живот на било ком другом мјесту на планети и чак три пута више средстава него за становање у најјефтинијем граду на свијету – Карачију, показало је јуче објављено истраживање Консултантске куће "Мерсер”.

Одмах иза најскупљег града на свијету налази се Луанда у Анголи, саопштио је амерички „Мерсер”, који сваке године упоређује трошкове живота у 214 градова, узимајући у обзир цијене хране, превоза, бензина, смјештаја, новина и других потрепштина. „Мерсер” сачињава ову листу прије свега због својих клијената, мултинационалних компанија и влада које шаљу своје запослене у иностранство и треба им податак колико кошта боравак радника изван Америке.

Како је полазна основа долар, који је ојачао у односу на евро и остале валуте Старог континента, европски градови су углавном рангирани ниже на листи у односу на прошлу годину. Најскупља је Москва која се нашла на четвртом мјесту, док су у првих десет једино још Женева и Цирих.

Економска моћ се сели у Азију, примијетили су истраживачи коментаришући да су осим Токија у првих десет и Осака, Сингапур, Хонгконг и Нагоја, а у првој трећини листе и Пекинг, Шангај и Џакарта. Осим Луанде на врху је и Нџамена у Чаду док се у топ 70 нашло чак 20 афричких градова. Луанда се, као други најскупљи град на свијету, нашла далеко испред Лондона који је на 25. мјесту. Истовремено, британско Министарство спољних послова упозорава држављане Велике Британије да је анголска престоница несигурна и да у Луанди ноћу никако не излазе на улицу.

„Мерсер” објашњава да оно што између осталог поскупљује боравак Американаца у Анголи јесте недостатак смјештаја на какав су западњаци навикли. Већа потражња него понуда. Значи папрено скупе станове док велику количину новца треба издвојити и за намирнице из увоза.

Валуте Аустралије и Новог Зеланда су ојачале у односу на долар због чега се градови ових земаља котирају врло високо. Најскупљи амерички град је Њујорк, а његов пандан на Блиском истоку је Тел Авив. Међутим, трошкови живота у овим мјестима су далеко мањи него они у Јапану. У Токију шољица кафе кошта шест евра, новине су пет евра, а литар млијека два и по евра.

На дну листе је Карачи, а у десет најмање скупих мјеста на планети уврштени су још један пакистански град – Исламабад, као и Тунис, Калкута и Тирана. Најјефтинији град у Европи је Скопље.



Оставите одговор