Стојаковић коначно у финалу НБА

Старији воле да кажу "када добро радиш, у животу све дође на своје". То би се могло рећи и за једног од најбољих Срба у НБА лиги Предрага Пеђу Стојаковића. Морало је свашта да се деси у његовој каријери да би се неке спортске неправде исправиле. Сви његови фанови и поштоваоци, годинама су жалили због […]

четвртак, мај 26, 2011 / 11:57

Старији воле да кажу "када добро радиш, у животу све дође на своје". То би се могло рећи и за једног од најбољих Срба у НБА лиги Предрага Пеђу Стојаковића.

Морало је свашта да се деси у његовој каријери да би се неке спортске неправде исправиле.

Сви његови фанови и поштоваоци, годинама су жалили због чињенице да један од најатрактивнијих тимова у НБА историји – Сакраменто Кингси почетком 21. вијека нису дошло до НБА титуле, односно чак ни до великог финала.

Неколико сезона Дивац, Пеђа, Вебер, Биби, Кристи и другови одузимали су дах свима који воле кошарку, али до „прстена“ нису дошли. За то су били криви ЛА Лејкерси, Далас и у неким ситуацијама заиста недостатак среће.

Али, то је историја…

На срећу, сви које воле кошарку и Пеђу поново имају разлог да проводе ноћи уз ТВ јер се историја пише и 2011. године када ће Далас Маверикси играти у великом финалу, и када ће коначно шансу да освоје прстен добити чудесни Нијемац Дирк Новицки, већ легендарни Џејсон Кид, сјајни Џејсон Тери и – Пеђа.

Са друге стране имаће „младе лавове“ гладне трофеја. Или ће то бити Леброн, Вејд и Бош са Мајамијем, или Дерек Роуз са његовим Булсима. По „крштеници“ противник Даласа биће сигурно у предности, али по мотивима…тешко.

Пеђа Стојаковић је до шансе за освајање НБА титуле дошао оним, тежим путем.

Послије осам сезона у Сакраменту Кингсима (1998-2006), једног драматичног пораза у финалу Западне конференције (2002 од Лејкерса), слиједи кратак боравак у Индијани (2006) , па одлазак у Њу Орлеанс (2006-2010) гдје почиње нови кошаркашки живот српског аса, нажалост обиљежен проблемима са повредама и промјенљивим успјесима.

Њу Орлеанс је обећавао пуно са феноменалним Крис Полом на челу, али до финала није долазио, иако је и Пеђа бриљирао прве сезоне. Остаће уписан у историји лиге као први играч коме је пошло за руком да у једној утакмици постигне првих 20 поена за свој тим (на мечу са Шарлотом, који је завршио са 42 коша).

Нажалост слиједе проблеми са повредом леђа, па потом и операције због које пропустио готово цијелу сезону 2007.године. Три године касније бива трејдован у Торонто, за који углавном и не игра, и онда, некако тихо, стиже да буде „искусни играч са клупе“, „златна резерва“ Далас Маверикса. И он то заиста и јесте.

Заједно са Теријем и Бареом, Пеђа Стојаковић чини огромну снагу Даласа са клупе. То су најбоље осјетили ЛА Лејкерси којима су ова три играча недавно убацили 83 поена ушавши са клупе! Стојаковић је као некад, убацио шест тројки из шест покушаја…

Видљиво је да Пеђа поново ужива у кошарци, са своје 34. године и за уговор који називају„ветерански минимум“, игра кошарку више главом неком тијелом. Паметан је у одбрани, рационалан у нападу, најопаснији иза линије 7,24 – то је Стојаковић данас.

Српски Пеђа, грчки „Кинис“ а амерички „Пеја“ је три пута био учесник алл стар утакмице НБА лиге, двије године за редом је побијеђивао у шутирању тројки и четврти је најбољи извођач слободних бацања у историји лиге са процентом од 89,5 одсто! А са убачених 1760 тројки, је такође четврти на вјечној листи у том статистичком елементу. Испред њега су само Реџи Милер, Реј Ален и Џејсон Кид!

Са репрезентацијом Пеђа је 2001.године освојио Европско првенство у Турској, узевши титулу МВП такмичења а круна репрезентативне каријере десила се сљедеће године када је Каријем Пешићем и друговима освојио титулу првака свијета у Индијанаполису.

Сада је вријеме за круну каријере, за НБА титулу.



Оставите одговор