Срећан број: Српска послала извјештај УН

Република Српска упозорила је у 13. Извјештају Савјету безбједности УН да БиХ, као највећи европски "извозник" бораца у "Исламску државу" по глави становника, посебно мора бити на опрезу када је ријеч о тероризму. "По броју бораца које даје у `Исламску државу` по глави становника, БиХ је четврта у свијету и прва у Европи. Дакле, БиХ, […]

четвртак, мај 7, 2015 / 07:48

Република Српска упозорила је у 13. Извјештају Савјету безбједности УН да БиХ, као највећи европски "извозник" бораца у "Исламску државу" по глави становника, посебно мора бити на опрезу када је ријеч о тероризму.

"По броју бораца које даје у `Исламску државу` по глави становника, БиХ је четврта у свијету и прва у Европи. Дакле, БиХ, много више него било која друга земља у Европи, мора бити крајње на опрезу од пријетње радикалног исламског насиља, укључујући ‘извоз’ бораца за `Исламску државу` и друге џихадистичке покрете", указује се у Извјештају.

У документи се констатује да, нажалост, неки у Сарајеву поричу степен пријетње, те подсјећа да је први замјеник високог представника у интервјуу који је дао 24. априла, на питање да ли постоји одређени ризик од насилног екстремизма у БиХ, одговорио да "не постоји ништа што БиХ чини подложнијом одређеним пријетњама у односу на било коју другу земљу".

"За разлику од арогантних тврдњи ОХР-а, Република Српска константно упозорава на растућу пошаст тероризма. Испоставило се да су страховања Републике Српске оправдана", наводи се и Извјештају, уз подсјећање да је 27. априла наоружани мушкарац, за ког се вјерује да је повезан са вехабијским покретом, извршио терористички напад на полицијску станицу у Зворнику.

Напомиње се да су у вези са овим нападом ухапшена два лица, те да велику забринутост представља чињеница да се једно недавно вратило из борби у Сирији, што наглашава реалност чињенице да исламски радикали, не само да одлазе из БиХ у борбе у Сирији, него се и враћају кући да врше терористичке акте у БиХ.

"Напад у Зворнику посебно брине Владу Републици Српској зато што су мета били институција и службеници Српске, и то они који су задужени за очување мира и безбједности", истиче се у документу и додаје да је основна одговорност Владе да води рачуна о безбједности својих грађана и да ће Влада наставити да интензивно сагледава наредне кораке на спречавању напада радикалних исламиста.

Република Српска подсјећа да озбиљне пријетње од тероризма у Српској и БиХ вуку коријен из грађанског рата деведесетих година прошлог вијека, када су радикалне исламске организације и борци дошли из цијелог свијета да се боре у БиХ и иза себе оставили терористички покрет који од тог времена БиХ не даје мира.

"Високопозиционирани званичници БиХ из редова Странке демократске акције /СДА/, укључујући актуелног предсједавајућег Представничког дома парламента БиХ /Шефика Џаферовића/, повезују се са једним од претеча ‘Исламске државе’ – одредом ‘Ел Муџахид’, који је током рата деведесетих година рутински мучио српске заробљенике и одрубљивао им главе", подсјећа се у документу.

Напомиње се да се у тексту објављеном у британском "Гардијану" 1996. године муџахидини описују као "нека врста паравојне гарде" СДА и констатују њихови блиски односи са Шемсудином Мехмедовићем, који је сада члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност у Парламентарној скупштини БиХ.

"Многи регрути `Исламске државе` су некадашњи борци одреда `Ел Муџахид`, укључујући најмање једно од шест лица поријеклом из БиХ против којих су САД ове године подигле оптужницу због слања новца и материјалних средстава ‘Исламској држави", наглашава се у Извјештају.

Република Српска је поручила да ће због свега тога преузети активну улогу у борби против тероризма ради заштите својих грађана, оцијенивши да се ови напори морају интензивирати у предстојећим мјесецима и годинама.

"Република Српска позива све нивое власти у БиХ да повећају будност и зауставе терористичко регрутовање и спријече оне који подржавају радикалне исламистичке снаге у Сирији да терор донесу кући", истиче се у 13. Извјештају Републике Српске упућеном Савјету безбједности УН.



Оставите одговор