Србија побједник Адеко екс ЈУ купа у Љубљани!

Репрезентација Србије побједила Хрватску резултатом 80:71 (18:21, 20:18, 15:21, 27:11) и освојила турнир бивших југословенских република у Љубљани. Када Србија и Хрватска играју кошаркашку утакмицу, то не може да буде ни опуштено, ни незанимљиво, па макар био у питању припремни период, више од три недјеље прије почетка Евробаскета у Литванији. Много тога не штима у […]

среда, август 10, 2011 / 01:29

Репрезентација Србије побједила Хрватску резултатом 80:71 (18:21, 20:18, 15:21, 27:11) и освојила турнир бивших југословенских република у Љубљани.

Када Србија и Хрватска играју кошаркашку утакмицу, то не може да буде ни опуштено, ни незанимљиво, па макар био у питању припремни период, више од три недјеље прије почетка Евробаскета у Литванији.

Много тога не штима у игри "орлова" – у крајњој линији, репрезентација нам је десеткована на позицијама крила и крилног центра – али су борбеност и побjеднички менталитет и даље ту.

У финалу "Адеко купа ЕX YУ 2011", видело се да су то често и најважнији фактори побjеде.

Јер, Хрватска је по ко зна који пут била надомак тријумфа над нашим кошаркашима, али није успjела да га и оствари.

"Орлови" су у 34. минуту губили са десет поена разлике (57:67), нису играли добро, нису имали скок, пораз је био готово извjестан.

Онда је Душан Ивковић на минуту одмора пробудио екипу, за непуних пет минута "пала" је серија од 13:0, односно 18:2 и преокрет на 75:69, који је крунисао Душко Савановић, тројком на асистенцију Милоша Теодосића.

Поред поменуте двојице, креатори преокрета били су капитен и МВП турнира Ненад Крстић, као и Миленко Тепић, који је у нападу и одбрани одрадио сјајан посао у преломним тренуцима. Чврстину одбрани давао је Стефан Марковић, који је повремено имао и врло добар учинак у нападу.

До "плус 10" сигурни у себе, Хрвати су одједном удаљени од коша. Били су приморани да упуте низ тешких шутева са спољних позиција, губили су лопте, нису стизали да одбране контре "орлова", ни да неутралишу Теодосића, који је послије лошег првог полувремена почео мајсторски да упошљава саиграче.

Када је Дрејпер смањио на 75:71, Теодосић је после 0/5 за три поена заслужио да коначно погоди један шут ван линије 6,75 метара, чиме је дефинитивно решио питање побједника.

Теодосић и Крстић су се уз Телетовића (БиХ), Горана Драгића (Словенија) и Бојана Богдановића (Хрватска) нашли у идеалној петорци турнира.

Крстић је проглашен првим асом четвородневног такмичења, Богдановић је најбољи стријелац, а Зоран Драгић најбољи дефанзивац.

Три утакмице, три побједе "орлова", за успјешан старт. До Литваније је још дуг пут, следећа станица је "Ефес куп" у турском Измиру.

Остаје да се види хоће ли тамо заиграти "ровити" Новица Величковић и Немања Бјелица и да ли Марко Кешељ може да одигра озбиљније минуте. Са њима би репрезентација имала много више ријешења у игри, у сваком случају бољи скок. Управо тај елемент (26:35) могао је да нас кошта пораза од Хрватске…

СРБИЈА: Теодосић 4 (6ас), Тепић 12 (5ск), Рашић 5 (4ас), Марковић 10, Трипковић 6, Кешељ, Крстић 16 (8ск), Перовић 4, Мачван 6, Савановић 17, Марјановић, Милосављевић.

ХРВАТСКА: Томић 13 (14ск), Поповић 5, Богдановић 17, Стипчевић, Томас 7, Дрејпер 4 (5ас), Симон 10, Маркота 4, Жорић, Андрић, Рудеж, Бараћ 11.