Собрање: Усвојен закон о абортусу, за који ће се достављати писмени захтјев

Македонски парламент усвојио је Закон о прекиду трудноће и поред противљења невладиних организација, које су протеклих дана изражавале незадовољство јер сматрају да такво законско рјешење вријеђа основна људска права и слободе. Опозициони Социјалдемократски савез Македоније /СДСМ/ није учествовао у гласању уз образложење да закон није у интересу македонских грађана. Македонски министар здравља Никола Тодоров рекао […]

уторак, јун 11, 2013 / 08:13

Македонски парламент усвојио је Закон о прекиду трудноће и поред противљења невладиних организација, које су протеклих дана изражавале незадовољство јер сматрају да такво законско рјешење вријеђа основна људска права и слободе.

Опозициони Социјалдемократски савез Македоније /СДСМ/ није учествовао у гласању уз образложење да закон није у интересу македонских грађана.
Македонски министар здравља Никола Тодоров рекао је да је закон један од најлибералних у Европи и да уопште не забрањује абортус, како то тврде поједине невладине организације, већ да се "мијењају само неке идеолошке одредбе".

Закон је подржао и посланик опозиционе Српске напредне странке Драгиша Милетић. "Подржавам овај закон јер је доста абортуса по тајним ординацијама. Многе дјевојке и жене су настрадале, а сигурно постоји и статистика колико њих је остало стерилно", нагласио је Милетић.

Док су посланици усвајали Закон по хитном поступку, испред зграде Собрања протестовали су активисти невладиних организација, који су најавили да ће од предсједника Македоније Ђорђа Иванова тражити да спријечи ступање на снагу тог закона.

Невладине организације сматрају да ће овај закон само повећати број нелегалних абортуса, који могу завршити са смртним посљедицама.

Нови закон ограничава слободан избор прекида трудноће због одредби да се доставља писмени захтјев, те да се обавезно иде на савјетовање о предности наставка трудноће, да се након тога чека три дана до абортуса.

Предвиђено је и да ресорни министар оснује другостепену комисију, која би одлучивала о захтјевима трудница.

Македонске невладине организације су за ове протесте добиле подршку 91 невладине органзације из цијелог света.



Оставите одговор