Словенци траже 106 милиона, због електрана на Врбасу

Словеначка фирма Виадукт из Порторожа, која је већински власник предузећа ХЕС Врбас, које је требало да гради двије хидроелектране на Врбасу, покренуће пред Међународним центром за рјешавање инвестиционих спорова у Вашинготну (ИЦСИД) захтјев за арбитражу са БиХ "тешку" око 106 милиона КМ.

среда, јул 27, 2016 / 14:47

Словеначка фирма Виадукт из Порторожа, која је већински власник предузећа ХЕС Врбас, које је требало да гради двије хидроелектране на Врбасу, покренуће пред Међународним центром за рјешавање инвестиционих спорова у Вашинготну (ИЦСИД) захтјев за арбитражу са БиХ "тешку" око 106 милиона КМ.

Како тврде у захтјеву за покретањем арбитраже, који је у посједу „Независних новина“, толику штету су, наводно, претрпјели због немогућности реализације изградње двије хидролектране – Крупа и Бањалука ниска на Врбасу.

Припреме за подношење захтјева су, како кажу, у току. С тим у вези, Правобранилаштво БиХ упутило је обавијест Савјету министара БиХ о свим овим догађајима, али и посљедњу опомену од стране фирме „Виадукт“, чији је циљ преговарање прије покретања арбитраже.

Сви ти документи наћи ће се пред Савјетом министара на првој наредној сједници. Ту опомену, која је у нашем посједу, упутила је америчка адвокатска кућа „Сцрантом дуллес интернатионам ПЛЛЦ“ из Вашингтона, која је један од заступника „Виадукта“.

Млађан Мандић, замјеник правобраниоца БиХ, рекао је да се у овом случају ради о томе да је Влада РС 2004. године склопила концесиони уговор са „Виадуктом“ за изградњу хидроелектрана на Врбасу, али није испунила обавезе из тог концесионог уговора него је са другим предузећем „Хидроелектране на Врбасу“ 2013. године закључила уговор о концесији за изградњу хидроелектране Бочац 2 на том простору.

„Значи, то је све ‘закувала’ Влада РС, јер није испоштвала концесиони уговор, исту концесију је дала за два различита предузећа. Рокови су прошли и ови су пријавили БиХ, јер пред међународним судом не могу бити пријављивани ентитети“, рекао је Мандић и додао да је Правобранилаштво добило опомену пред тужбу, али не и тужбу.

Додао је да је РС била обавезна да то по уговору ријеши мирним путем.

„Али тај рок од три мјесеца је прошао и РС није реаговала, односно Влада РС и Министарство енергетике. БиХ је само формално-правно тужена, јер је немогуће пријавити РС као страну у арбитражи. Сада чекамо, ако буде поднесена тужба, онда ћемо ићи према Влади РС да се она очитује“, казао је Мандић.

У захтјеву за покретање арбитраже правни заступници „Виадукта“ наводе да то чине у складу са Споразумом између БиХ и Словеније о заштити инвестиција, који је, како кажу, БиХ прекршила као потписница, али и због кршења обичајног међународног права те права када су у питању инвестиције тужитеља.

Укупно, њихов одштетни захтјев износи 54.139.156 евра, што је више него двоструко увећање од претходних 46 милиона марака.

„На основу Вашег посљедњег писма од 19. априла схватили смо да је Ваш став да ово питање не требате Ви рјешавати и да сматрате да је РС сама одговорна за рјешавање истог. Међутим, сматрамо да Ваша унутрашња политичка питања са РС нису од значаја за обавезе које сте преузли по Споразуму о заштити инвестиција између Словеније и БиХ“, стоји у опомени коју су заступници „Виадукта“ послали Правобранилаштву БиХ.

Горан Марић, адвокат предузећа „Хидроелектране на Врбасу“, као умјешача, рекао је да до арбитраже не би дошло да је усвојен приједлог за покретање стечајног поступка у „ХЕС Врбасу“, због неизмирених пореских обавеза у износу од око 40.000 марака.

„Окружни привредни суд у Бањалуци одбио је тај приједлог, на који Пореска управа РС из необјашњивих разлога није уложила жалбу, а која би била прихваћена. Тако је пропуштена добра прилика да се све ријеши у корист РС, јер отварањем стечаја, према закону, престаје концесија и могућност арбитраже“, рекао је Марић.

Адвокат Предраг Барош, који заступа „Виадукт“ у БиХ, није могао да прецизира када ће тачно бити поднесен захтјев за арбитражу и истакао је да су припреме за то у току.

Према његовим ријечима, ради се о сложеној и обимној докуметацији за коју ће бити потребно много времена да буде преведена на енгелски језик. Што се тиче могућности даљих преговора са Владом РС да се дође до рјешења без арбитраже, Барош је рекао да су они у пат позицији.

Милан Баштинац, помоћник министра енергетике РС, рекао је да су у Министарству индустрије, енергетике и рударства РС упознати и да прате ситуацију везану за „ХЕС Врбас“ те да ће настојати да у сарадњи са Правобранилаштвом БиХ, са којим су ступили у контакт, ријеше спор на најбољи начин за РС и БиХ.

Иначе, како су „Независне“ објавиле почетком ове године, фирми „Виадукт“ већ годинама је блокиран рачун у Словенији и нема нити једног запосленог радника. Из докумената словеначких институција видљиво је да је рачун те фирме у Дежелној банци Словеније блокиран већ готово четири године.

Поред тога, рачуни „Виадукта“ у посљедњих 15 година били су блокирани још два пута. Први пут то се десило с рачуном у Банци Копер 15. октобра 2007. године, који је одблокиран 26. августа наредне године. Исто тако, рачун ове фирме у Новој љубљанској банци блокиран је 16. октобра 2007. године, а одблокиран 10. децембра исте године.

Треба поменути и да су власници ове компаније Борис Гољевшчек и Владимир Зевник, који су заједно власници још неколико компанија у Словенији. Оно што је посебно занимљиво је да фирма „Виадукт“, која је требало да буде носилац пројекта изградње двије хидроелектране вриједности од око 165 милиона евра, на својој интернет страници као референце има само куће и викендице.

Поред тога, посматрајући њихове финансијске извјештаје за неколико претходних година, видљиво је да ова фирма у билансима води велике износе капитала који се крећу око 22 милиона евра, али остварује веома мало прихода, а који су у 2014. години износили нула.

Када је у питању нето профит ове словеначке компаније, он је у претходних пет година два пута био негативан. Тако је и пословна 2014. година, за коју и постоје комплетни подаци, завршена с негативним финансијским резултатом.

Иако се представила као велики инвеститор изградње двије хидроелектране на Врбасу, фирми „ХЕС Врбас“ Бањалука као концесионару већ је након неколико мјесеци блокиран рачун. То је потврдио и документ издат, потписан и овјерен од стране Централне банке БиХ 29. септембра 2014. године, у којем стоји да је предузећу „ХЕС Врбас“ 18. јула 2005. године блокиран рачун, што је непуних осам мјесеци од закључивања Уговора о концесији са Владом РС, јер је уговор потписан 25. новембра 2004. године.



Оставите одговор