Шеријат или европски стандард: Турци пооштрили закон о алкохолу

Предсједник Турске Абдулах Гул одобрио је Закон о конзумацији и продаји алкохолних пића у оквиру измјена и допуна закона о промету алкохола, духанских прерађевина и наркотика, саопштено је из Предсједништва Турске. Према закону за чије провођење, након потписа предсједника Гула није остало препрека, алкохолна пића неће бити доступна у малопродаји у времену од 22:00 до […]

уторак, јун 11, 2013 / 08:24

Предсједник Турске Абдулах Гул одобрио је Закон о конзумацији и продаји алкохолних пића у оквиру измјена и допуна закона о промету алкохола, духанских прерађевина и наркотика, саопштено је из Предсједништва Турске.

Према закону за чије провођење, након потписа предсједника Гула није остало препрека, алкохолна пића неће бити доступна у малопродаји у времену од 22:00 до 6:00 сати ујутро, а на амбалажи алкохолних пића биће тискана упозорења о штетности алкохола на турском језику. Закон предвиђа забрану рекламирања алкохолних пића, осим ако се ради о међународним промоцијама.

Објекти са дозволама за точење алкохола биће у могућности користити материјале промотивног садржаја, док ће такви материјали бити забрањени у садржајима филмова или телевизијских серија.

Закон предвиђа оштрије санкције за продају алкохолних пића особама млађим од 18 година, а прекршаји те врсте биће санкционисани по Закону о заштити јавног здравства. Продаја алкохолних пића особама млађим од 18 година биће санкционисана новчаном, али и затворском казном у трајању од шест мјесеци до годину дана.

Алкохолна пића, према закону, неће бити продавана у студентским домовима, образовним институцијама нити у одмаралиштима у непосредној близини аутопутева. Закон предвиђа и забрану продаје алкохолних пића на стадионима, спортским дворанама и другим мјестима предвиђеним за спортске догађаје праћене масовним окупљањима. Прекршаји ће бити санкционисани новчаном казном у висини од око пет хиљада еура.

Објекти у којима се точе или продају алкохолна пића имат ће посебне дозволе за ту дјелатност, које ће им издати надлежне институције.

Представници турске владе одговарајући на раније полемике, у којима је поменути закон окарактерисан престрогим, изјавили су да је закон близак регулативама Европске уније (ЕУ) те као примјер навели неке од земаља чланица ЕУ.



Оставите одговор