Радмановић: Европске бирократе нас не разумију

Предсједавајући Предсједништва Босне и Херцеговине Небојша Радмановић сматра да европске бирократе не разумију народ у тој земљи, те да српски народ има право на референдум о самоопредјељењу. Радмановић је, у интервјуу бечком дневнику "Пресе", казао да је мишљење бирократа у ЕУ да су актуелне структуре БиХ превише компликоване за приступање у Унију, мада и друге […]

среда, мај 15, 2013 / 14:23

Предсједавајући Предсједништва Босне и Херцеговине Небојша Радмановић сматра да европске бирократе не разумију народ у тој земљи, те да српски народ има право на референдум о самоопредјељењу.

Радмановић је, у интервјуу бечком дневнику "Пресе", казао да је мишљење бирократа у ЕУ да су актуелне структуре БиХ превише компликоване за приступање у Унију, мада и друге европске земље имају комплексне структуре.

"Да, наше структуре су компликоване. Ми смо децентрализована држава, а надлежности ентитета су често веће него централне владе. Међутим и друге европске земље, попут Белгије, имају комплексне структуре. Унутрашњи односи између ентитета и конститутивних народа не може се једноставно на жељу бирократа ЕУ промијенити. Европска комисија често има јако бирократски приступ, а тако и код ширења", објаснио је Радмановић.

Према његовим ријечима, Унија би требало много брже да се шири на западни Балкан него до сада.

Он је навео да се морају имати у виду и статистичке димензије, указујући да све државе западног Балкана, које сада остају изван Уније, заједно имају број становника као Румунија, и не налазе се по многим критеријумима на нижем нивоу од Румуније.
Упитан да ли би, ако би БиХ добила статус кандидата, та земља уопште опстала као јединствеа држава, Радмановић је казао да ће тако бити ако конститутивни народи донесу такву одлуку.

"Међутим може бити да раније не буде више Велике Британије по актуелном Уставу, или Белгије. И поред комплексне врсте доношења одлука, ми јединствено приступамо преговорима са ЕУ. То је само за поједине бирократе ЕУ тешко схватљиво", поручио је предсједавајући Предсједништва БиХ.

Према његовим ријечима, ни један од народа БиХ није желио Босну какву данас имамо.
"Српски народ, који данас живи у Републици Српској , мислио је да неће остати у БиХ, а Бошњаци желе напредак централизације и врше при том притисак на друга два конститутивна народа, Србе и Хрвате. Међутим што је већи притисак ка централизацији, већи је отпор Срба против тога, а то води све до размишљања о отцјепљењу", рекао је Радмановић.

Потврђујући константацију да се у основи проблеми прошлости нису промијенили, он је казао да у сваком случају више неће доћи до ратних окршаја, јер већина
становништва не жели рат, као ни међународна заједница која то не би дозволила.
Истовремено је указао да ће захтјеви за појачаном централизацијом, на једној, и децентрализацији до отцјепљења, на другој страни, и даље остати, али такве политичке дискусије, како је навео, постоје и у земљама попут Италије, Шпаније или Белгије.

Везано за захтјев руководства РС за референдумом о отцјепљењу, Радмановић је рекао да ће се наравно и у будућности поставити питање да ли грађани БиХ имају право на референдум, а тако и референдум о самоопредјељењу или отцјепљењу.
"Међународна заједница, која управља Босном, мишљења је да босанско становништва то право не треба да има. Моје је мишљење да имамо право на референдум у сагласности са Конвенцијом УН као конститутивни народ БиХ", подвукао је Радмановић.

Он је додао да је тешко процијенити да ли би расфомирање актуелне државе било рјешење.

"Срби у РС вјерују да би то било рјешење. Бошњаци су, међутим, мишљења да би читава држава требало да припада њима и због тога желе централизовану земљу", објаснио је Радмановић.



Оставите одговор