Прате се путни трошкови: Полиција провјерава гдје живе службеници ПСБиХ

Полицијски службеници од краја идуће седмице требало би да почну да провјеравају да ли око 150 запослених у парламенту БиХ заиста живи на адресама које су навели у својим захтјевима за надокну трошкова превоза на посао. Најавио је ово јуче Ферид Буљубашић, секретар Заједничке службе парламента БиХ, који се на ову акцију одлучио због тог […]

уторак, септембар 17, 2013 / 11:22

Полицијски службеници од краја идуће седмице требало би да почну да провјеравају да ли око 150 запослених у парламенту БиХ заиста живи на адресама које су навели у својим захтјевима за надокну трошкова превоза на посао.

Најавио је ово јуче Ферид Буљубашић, секретар Заједничке службе парламента БиХ, који се на ову акцију одлучио због тог што бројни успослени пријављују фиктивне адресе становања како би неосновано добијали новац за превоз или како би добијали више новца за ове намјене.

“Већина уполеника доставила је тражене овјерене изјаве у којима под пуном кривичном и материјалном одговорношћу тврде да живе на тим адресама. Мали број њих, због објективних разлога, то још није урадио. Кад добијемо и њихове изјаве, почиње провјера на терену”, рекао је Буљубашић, упозоривши да су фиктивне пријаве боравка ради кориштења накнада за превоз попримиле епидемијске размјере.

По његовој процјени, око 60.000 КМ из буџета годишње буде потрошено управо на накнаде за превоз остварене тако што су упослени, међу којима нема делегата и посланика, за мјесто становања навели адресе много удаљеније од Сарајева. Додаје да се пријављују на адресама родбине, а живе ближе Сарајеву. “Зато ће полицијски службеници на адресама наведеним у изјавама провјерити да ли те особе ту живе и одатле свакодневно путују на посао у Парламентарну скупштину БиХ”, нагласио је Буљубашић.

Они за које утврде да су доставили лажне адресе од плата ће вратити узети новац. Приговоре неколицине запосолених у парламенту да их својом акцијом уходи и нарушава им приватност, одбацио је и најавио им да ће сви, након завршених провјера на терену, морати вратити новац који су неосновано добили за превоз. Буљубашић је увјерен да ће полиција испоштовати његову ургенцију.

“Ако полиција поступа по анонимним пријавама, нема разлог да не поступа по налогу службеног органа и по службеном акту. Они за које провјерама утврдимо да су доставили лажне адресе, од својих плата вратит ће узети новац, и то ретроактивно”, додао је Буљубашић, истичући да поступа у складу са Законом о упрвном поступку и другим важећим актима.

Свјестан је да ће провјере потрајати, што не сматра спорним јер му је, каже, ионако циљ да не буде “велике помпе и таласања” у вези с овом активношћу. На преваре у вези с адресама становања упозорили су и државни ревизори у извјештају о раду парламента БиХ за 2012. годину, који су утврдили да су трошкови превоза већи за трећину у односу на 2011. годину и износили су око 168.000 КМ.

“Један број запослених промијенио је мјесто боравка, углавном у мјеста за која је утврђен већи износ накнаде за превоз”, наведено је у извјештају ревизора, који су парламенту БиХ за прошлу годину дали мишљење с резервом. У Центрима цивилних иницијатива (ЦЦИ), чији консултанти прате рад и парламента БиХ, кажу да је ова акција Заједничке службе добродошла.

“Не би ваљало да се сада због овог покрене хајка, нека органи утврде је ли било пропуста и нека одговорни поднесу рачуне. Држвни ревизори су упозорили на паушал од 700 КМ који примају сви државни парламентарци, али и на кориштење особних возила и узимање новца по том основу”, каже Ивица Ћавар из ЦЦИ.



Оставите одговор