Пестициди убијају пчеле у Херцеговини

У Херцеговини је протеклих дана дошло до масовног помора пчела. Милиони угинулих пчела леже по ливадама. Пчелари криве запрашивање усјева. Дамјан Јарак пчеларством се бави неколико деценија и наводи да је увијек било проблема да се пчелиње заједнице одрже здравим, али да је овакав губитак незапамћен. "Најприје сам примијетио испред неколико кошница угинуле пчеле. То […]

недеља, јун 2, 2013 / 19:33

У Херцеговини је протеклих дана дошло до масовног помора пчела. Милиони угинулих пчела леже по ливадама. Пчелари криве запрашивање усјева.

Дамјан Јарак пчеларством се бави неколико деценија и наводи да је увијек било проблема да се пчелиње заједнице одрже здравим, али да је овакав губитак незапамћен.

"Најприје сам примијетио испред неколико кошница угинуле пчеле. То ми није дало мира и дошао сам поново за два сата и видео да се помор пчела проширује. И сваки пут када бих дошао нађем више угинулих пчела", рекао је он.

Према пчеларима, разлог овог несвакидашњег угинућа је неконтролисано коришћење хемијских средстава у заштити биља.

Управо је у Херцеговини у току запрашивање великих пољопривредних површина, воћњака и винограда. Коришћење хемикалија, посебно у вријеме цвјетања биљака, погубно је за пчеле.

Свака кошница вриједи око 100 евра. Но, оштећени се прибојавају да им штету нико неће надокнадити.

На врхунцу сезоне у једној кошници налази се и до 50.000 пчела. Процјењују да је до сада уништено више од 500 пчелињих заједница.

Пчелари истичу да је прије запрашивања било потребно обавијестити њихово удружење, али и медије, како би пчеле за то вријеме остале у кошницама. Обавјештење је изостало.

Давор Милановић, предсједник Удружења пчелара у Чапљини рекао је да су о том случају обавијестили свјетску организацију пчелара.

"Европа уводи забрану коришћења појединих инсектицида и пестицида, а код нас се они користе све више! Људи немају осјећаја према том инсекту, а не знају колико он вриједи", рекао је Милановић.

Посљедњих година амерички и европски пчелари пријавили су изненадне и повећане губитке пчелињих заједница. У просјеку, од 30 до 40 одсто, преноси "Мондо БиХ" .
Европска унија од децембра забрањује употребе три врсте пестицида.

Ту одлуку називају "каменом темељцем у омогућавању здравије будућности за пчеле".



Оставите одговор