Откад ми имамо Цвијановићку: Жена други пут премијер Велике Британије

Ни близу либерализму и полној равноправности Велике Србије. Чињенично: Након Биљане Плавшић, Наташе Мићић и Жељке Цвијановић; Тереза Меј је тек прва жена на челу Велике Британије послије Маргарет Тачер.

четвртак, јул 14, 2016 / 01:05

Ни близу либерализму и полној равноправности Велике Србије. Чињенично: Након Биљане Плавшић, Наташе Мићић и Жељке Цвијановић; Тереза Меј је тек прва жена на челу Велике Британије послије Маргарет Тачер.

Тереза Меј је прагматична политичарка која је изашла неозлеђена из хаоса проузрокованог референдумском одлуком о Брегзиту, представљајући се као лидер који ће повести земљу из ЕУ иако је званично, премда не и много ентузијастично, била за останак у Унији.

Она сада инсиситира да "Брегзит значи Брегзит", али каже да неће покренути процес изласка пре краја године и док преговарачка стратегија не буде јасна.

Пред њом је напорна борба да уједини земљу и Конзервативну странку подељену референдумом. Један од значајнијих конзервативаца, Кенет Кларк, својевремено ју је назвао "веома тешком женом", али она каже да јој управо то иде у прилог у борбама које предстоје.

"Следећа особа која ће то открити је Жан Клод Јункер", рекла је Меј наводно члановима парламента, поводом предстојећих преговора о Брегзиту са председником Европске комисије.

Узела мужево презиме

Рођена је 1956. године као Тереза Брасијер у Исбурну, приморског граду на југу Енглеске у породици англиканског свештеника.

Школовала са у не много познатим државним и приватним школама, за разлику од Дејвида Камерона и многих из његовог круга који су ишли у престижни Итон, али је као и он универзитетско образовање стекла на Оксфорду.

У Оксфорду је упознала и свог мужа Филипа, банкара, а наводно их је упознала покојна пакистанска премијерка Беназир Буто.

Венчали су се 1980. године, али нису могли да имају децу.

Мејова је радила у финансијском сектору, укључујући Банку Енглеске, пре него што је изабрана за посланика 1997. године. Залагала се за промену лошег имиџа Конзервативне странке, а након победе те странке не изборима 2010. године, именована је за министарку унутрашњих послова, што важи за најтежи посао у влади.

Меј је том "тврдом послу" издржала шест година, дуже од било ког другог министра унутрашњих послова од 1892. године.

Према наводима медија, иако поштована, она није део ни једне "клике" у Вестминстеру и сама признаје да не пије у баровима парламента, нити трачари о људима на ручковима.

Извори наводе да је јако вредна и да долази на посао три сата пре било ког другог, да није склона ризицима и да нема много времена за хоби.

Воли да кува, иде са мужем на одмор и носи ципеле са шаром леопарда, какве је имала и када је данас у книксу добила благослов од краљице Елизабете Друге да буде британска премијерка.

Код нас је посебно скренула пажњу када је изјавила, како је пренео ББЦ, да "Албанија, Србија и Турска имају сиромашно становништво и озбиљне проблеме са организованим криминалом, корупцијом, понекад чак и тероризмом," и да зато треба да се упитамо "да ли ЕУ треба да настави да се шири, и даје свим новим чланицама сва права која подразумева чланство".

Меј: Изградити нову улогу Велике Британије

Нова премијерка Велике Британије Тереза Меј, у првом обраћању по преузимању дужности, обећала је данас да ће изградити нову улогу земље након одлуке о напуштању ЕУ и да ће влада бити вођена потребама обичних људи.

"Након референдума суочавамо се са периодом великих националних промена", рекла је Меј пре уласка у резиденцију премијера у Даунинг стриту 10.

"Знам да је Велика Британија дорасла изазову. Након што смо оставили ЕУ, изградићемо нову улогу наше државе на глобалном нивоу, и направићемо од Британије државу у којој се не ради само за неколицину привилегованих, већ за свакога од нас", казале је Меј, пренео је Ројтерс.



Оставите одговор