Олимпизам: Рвање избачено са Игара

Међународни олимпијски комитет /МОК/ избацује рвање са Олимпијских игара од 2020. године, што је изазвало шок међу поборницима овог старог олимпијског спорта.

четвртак, фебруар 14, 2013 / 20:23

Наводно, била је то "тијесна одлука". Одлучио је један, максимално два гласа од укупно 15 гласова чланова "егзекутивног одбора" МОК-а.

Разлози су, како је наведено, све мања атрактивност рвања у јавности.

Приликом доношења одлуке МОК је, како се тврди, уважио чак 39 критеријума, који важе за сваки од "љетних" 26 спортова.

Анализирана је стопа гледаности тв-преноса, продаја улазница за такмичења, затим у колико земаља се практикује рвање, колико је спорт популаран, колико је ангажован у борби против допинга…

Митска дисциплина очито није положила тест и сада је на путу за – анонимност.

Рвање није први стари спорт који би могао да "испадне" са Олимпијских игара. На примјер, "потезање конопца" више није олимпијска дисциплина, а прије стотину година била је једна од популарнијих.

ГолФ је 1900. био на програму Олимпијаде, а четири године касније је "уклоњен". ГолФ је, наиме, тешко пратити сједећи на трибини. За голФ је важно бити на лицу мјеста, тамо гдје су и сами голфери. А у то доба није било телевизије, па је тај спорт престао бити олимпијски.

Данас је рвање, након атлетике и пливања, спорт у којем се подијели највише медаља – 18 златних, односно сребрних и бронзаних медаља. У Лондону су прошле године на струњаче изашла 344 рвача.

Tеоријски, за рваче још има шанси. Крајем маја у Санкт Петербургу још једном ће бити расправљано о "брисању" овог спорта из Олимписких игара након Рио де Жанеира.

Коначна одлука ће пасти на 125. сједници Извршног одбора МОК-а у септембру у Буенос Ајресу. Ипак, чини се да је то само формалност и да рвању "нема спаса" – наводе медији.

И сами рвачи, бивши олимпијски побједници, отворено причају да је њихов спорт посљедњих година изгубио на квалитету, да нема напретка, да у очима гледалаца рвање драматично губи на популарности.

Ипак, из цијелог свијета стижу огорчена реаговања. Предсједник Грчког рвачког савеза Костас Tанос тврди да се "убија олимпијски дух" и додаје да се Олимпијске игре, у случају да рвање стварно буде избачено из програма, убудуће не би смјеле звати олимпијске – већ "пословне игре", тј. "бизнис гејмс".

Протестују и Руси, велика рвачка нација. Иранци су најавили да ће уложити протест због одлуке Извршног одбора МОК-а.

У САД је само неколико минута након објаве одлуке о могућем "брисању" рвања са Олимпијаде покренута петиција којом би од Бијеле куће и предсједника Барака Обаме требало затражити да се заложе за преживљавање рвачког спорта на Олимпијади.

У САД, Русији, Ирану, Азербејџану, Грузији… рвање је један од најпопуларнијих спортова. У овом моменту тај спорт је присутан у 180 држава.



Оставите одговор