Од концесија само 3 милиона марака

Влада Републике Српске констатовала је данас да су системом концесија до сада у републичком буџету остварени минимални приходи од око три милиона КМ и закључила да је недопустиво да тако стање остане. Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић изразио је незадовољство досадашњим ефектом од концесија, те оцијенио да постоји огроман простор за унапређење ове области. […]

субота, јун 30, 2012 / 07:59

Влада Републике Српске констатовала је данас да су системом концесија до сада у републичком буџету остварени минимални приходи од око три милиона КМ и закључила да је недопустиво да тако стање остане.

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић изразио је незадовољство досадашњим ефектом од концесија, те оцијенио да постоји огроман простор за унапређење ове области.

"То је велики потенцијал за развој Републике Српске.Сасвим је свеједно да ли ће приход остварен од концесија бити приход Српске или општина", изјавио је Џомбић новинарима након тематске сједнице Владе о ситуацији у области концесија.

Он је рекао је да је дио проблема наслијеђен, још из 2006. године, када је затечено стање са више од стотину датих концесија за мале хидроелектране некредибилним и компанијама које немају капитала, нити су нашле могућност за улагања.

"Анализирали смо све пробеме, не само затечено стање, већ и систем процедура у Влади и Комисији за концесије, као и однос између Владе и јединица локалне управе, гдје Влада да концесију, а локална управа не да сагласност", објаснио је Џомбић.

Подсјећајући да је из скупштинске процедуре повучен Закон о концесијама, Џомбић је нагласио да је с циљем побољшања овакве ситуације Влада задужила Министарство индустрије, енергетике и рударства да у року 60 дана упути у процедуру усаглашен са јединицама локалне управе и Републичком привредном комором нацрт закона који третира ову област, да би до краја године био усвојен приједлог у скупштинској процедури.

Према његовим ријечима, задужена су и сва министарства да анализирају постојеће уговоре о концесијама и да, ако постоје услови, раскину уговоре са компанијама које су узеле концесије с циљем ослобађања тог датог природног богатства за новог инвеститора који би реализовао инвестицију.

Џомбић је рекао и да је дата сагласност Министарству пољопривреде, водопривреде и шумарства Републике Српске да анексира све уговоре за сјетвене пољопривредне површине у складу са закључцима датим у Економској политици Српске, док су Министарство финансија и Пореска управа задужени да се интензивирају у контролама наплате концесионих накнада.

"Системом концесија желимо обезбиједити два кључа аспекта. Прво је да се обезбиједе инвестиције у Српској системом концесија и финансирањем приватне иницијативе, те да се обезбиједе додатни приходи буџетима Републике Српске и општина", нагласио је Џомбић.

У Републици Српској до сада је раскинуто 28 уговора о датим концесијама за изградњу малих хидроелектрана.



Оставите одговор