Нови "мигови” и С-400 за Србију

Потпредсједник Владе Руске Федерације Дмитриј Рогозин изјавио је прије неколико дана у Београду "да се нада да ће послије реализације наших договора Србија постати јача држава, и то толико јача да ће свако прво морати да размисли прије него што употреби оружје против ње". Дмитриј Рогозин је прије садашње функције био амбасадор Русије при НАТО-у […]

субота, децембар 1, 2012 / 19:24

Потпредсједник Владе Руске Федерације Дмитриј Рогозин изјавио је прије неколико дана у Београду "да се нада да ће послије реализације наших договора Србија постати јача држава, и то толико јача да ће свако прво морати да размисли прије него што употреби оружје против ње".

Дмитриј Рогозин је прије садашње функције био амбасадор Русије при НАТО-у у Бриселу. Са Рогозином је у Београду боравила врло јака екипа руске војне индустрије, међу којима су били и директори фабрика „Миг-Сухој“ и компаније „Рособоронекспорт“.

Изјава потпредсједника руске владе да је Русија спремна да помогне како би Србија била војно много моћнија држава и да у томе Србија има пуну подршку предсједника Русије Владимира Путина „пребацује лоптицу“ на домаћи терен.

Шта би то од савременог наоружања Србија сада могла да добије, или да купи од Русије.

У оквиру ранијих разговора и преговора са руском страном Београд је дефинисао своје потребе: 12 авиона „миг-29М2”, опција је осам апарата „миг-29М2” једноседа варијанта и четири „миг-29М2” двоседа варијанта, или 10 авиона „миг-29М2” једносед и два таква авиона двоседа.

Како Руси нуде исту цјену за једносједе и двосједе, обје верзије апарата носе исто наоружање и исту опрему, у циљу што брже обуке наших пилота опција са осам једносједа „миг-29М2” и четири двосједа вјероватно је коначно рјешење. Уз већ постојећа четири авиона „миг-29” Србија би опет имала једну потпуну ескадрилу најмодернијих авиона.

Не за рат, већ за чување свог ваздушног простора.

У пакету са авионима „миг-29М2” требало би да стигну и ракетни системи „панцир“, 12 таквих система, као и „бук“. То би свакако битно ојачало трупну противваздушну одбрану, али и одбрану делова наше територије. Но, оно најзначајније што нам Москва сада нуди јесте стратешки ПВО систем С-300 са ракетама из система С-400.

Наиме, ПВО систем С-300 може да лансира и пројектиле С-400. Руси су спремни да нам испоруче и најновије радаре који су потпуно отпорни на дејства најновијих антирадарских ракета западне производње. Тиме би, уз постојеће радаре и ПВО системе, наша ПВО била комплетирана.

Сада долазимо до питања како све то и платити у овој економској ситуацији у којој је Србија данас? Руси нуде врло повољне цјене и начине плаћања. Руски „миг-29М2” је три пута јефтинији од „тајфуна“ и „рафала“, и два и по пута јефтинији од „грипена“. Руси нуде кредит, али и плаћање контраиспорукама наше робе, од пољопривредних производа до производа наше војне индустрије.

Руси су показали и интерес за наш школски авион „ласта“, њихова авијација има велике потребе за том категоријом авиона, јер то су им раније продавали у оквиру Варшавског пакта Пољаци и Чеси. Постоји и одређени руски интерес за наше оклопно возило „лазар“.

Свака је одбрана на неки начин скупа, нема у свијету јефтине а добре одбране. Држава која не издваја паре за своју војску плаћаће једног дана неку туђу војску. Само је питање времена.

Сада је на Београду да искористи понуду Москве.

Да не би касније било „правдања“ како смо сами и како нам нико не нуди помоћ и савезништво. За почетак предсједник Томислав Николић изјавио је, према Танугу, да ће Србија у оквиру своје политике војне неутралности ускоро упутити нашу парламентарну делегацију у Парламентарну скупштину Организације договора о колективној безбедности, ОДКБ, пошто Србија већ има своје представнике у Парламентарној скупштини НАТО-а. То је добар потез Београда. Иначе, ОДКБ гарантује свим државама чланицама потпуни територијални интегритет и војну заштиту.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ko god priziva rat ,da Bog da mu u kući bude, kaže narodna izreka.Nikada nisam bio zagovornik da se ratovima rješavaju politički problemi.Znam da je rat nastavak politike drugim sredstvima.Volio bih kada bi naša Srbija nabavila ova savremena sredstva,samo zato da bih svoju odbranu učinila jačom.Da smo nešto ovako ranije imali ne bih svaka šuga na nama istresala svoj inat.Zato sam za to da Srbija učini sve da vojno ojača,samo da bih time odvratila naše neprijatelje da nas napadaju.

  2. A, vide ovoga nasega ludjaka, firera nasega, sta on uradi? Spali nam državu za koju su hiljade izginule, od nas napravi sirotinju i bijedu, a, prirodna bogatstva predade najvećim nasim dušmanima, onima koji oslobadjaju gotovine i haradinaje.On da ima imalo pameti, ne bi se nasmijao , jer njegov narod danas pati od gladi. Ne čudim se ja njemu, lud, bezobrazan, zlotvor…, ali roditeljima se ne mogu da nacudim. Ja bi svoga sina molio, kumio, preklinjao: ne muči sine svoj narod. Sto će ti to toliko? Ne navlači prokletstvo na svoju djecu i unuke.
    FIRCI, SJEME TI SE ZATRALO; DABOGDA !!!!!!!!!!!

  3. Било како било, сви би ми били срећни да рата више никад не буде код нас, али исто тако не смијемо ко пичке увијек правити уступке и за то узимати алиби „они су јачи“, „иза њих цели свет, бла, бла“..ово, оно.
    Једноставно, не смијемо више никад дозволити да ни једна од политичких опција не буду сервилне према интересима наших непријатеља и њиховим циљевима да служе!
    Значи, никад више, жутаре, додици, чедо прашак, кораћи и војвођанске лиге, да воде главну ријеч!
    Оног момента кад се опет Србија буде питала на Балкану, тад ће се ситуација окренути у нашу корист, до сада са овим потрчцима западних нарочито америчких интереса, прошли смо ко бос по трњу!
    Привреда, финансије, економија, трговина, саобраћај, здравство, школство, пољопривреда, спорт…све је то дотакло историјско дно, за само десетак година управљања тих аутогеноцидних политичких групација!

  4. Тако је то када уништимо сопствену авио индустрију, нису нам је руси уништили него економске убице које су дошле на власт. Југославија је 1990. са Америком имала уговор да им испоручи 900 авиона Галеб за 4,5 милијарде долара. Била би упослена сва авиоиндустија и Србији, Босни и Хрватској. Зато је запад морао да уништи једну такву привреду и индустоју, не требе им конкуренција. Погелдајте шта је Њемачка урадила са хрватском бродоградњом, најјачом индустијском граном пре рата само да би њемачка бродоградња преживела морала је уништити конкуренцију. Иста је ситуација у индистији пољопривредних машина, наоружања, тенкова….
    Југославије је била велика сила у производњи наоружања, познати су наши тенкови на Блиском Истоку.

  5. Тако је то када уништимо сопствену авио индустрију, нису нам је руси уништили него економске убице које су дошле на власт. Југославија је 1990. са Америком имала уговор да им испоручи 900 авиона Галеб за 4,5 милијарде долара. Била би упослена сва авиоиндустија и Србији, Босни и Хрватској. Зато је запад морао да уништи једну такву привреду и индустоју, не требе им конкуренција. Погледајте шта је Њемачка урадила са хрватском бродоградњом, најјачом индустијском граном пре рата само да би њемачка бродоградња преживела морала је уништити конкуренцију. Иста је ситуација у индистији пољопривредних машина, наоружања, тенкова….
    Југославије је била велика сила у производњи наоружања, познати су наши тенкови на Блиском Истоку.

Оставите одговор