Њемачка: Руси подржавају Додика ради утицаја на Балкану

Њемачки аналитичари сматрају да Додикова политика квари односе у регији и слаби позицију Европске уније, што службена Москва, с друге стране, користи да би повећала свој утицај на Балкану. Актуелна спољна политика Русије враћа се коријенима старе руске дипломатије. Русија је деведесетих година прошлог вијека била слаба и као таква морала је потписати Дејтонски мировни […]

недеља, мај 8, 2011 / 07:57

Њемачки аналитичари сматрају да Додикова политика квари односе у регији и слаби позицију Европске уније, што службена Москва, с друге стране, користи да би повећала свој утицај на Балкану.

Актуелна спољна политика Русије враћа се коријенима старе руске дипломатије. Русија је деведесетих година прошлог вијека била слаба и као таква морала је потписати Дејтонски мировни споразум без иједне могућности да равноправно учествује у његовом креирању, каже њемачки аналитичар Алеxандер Рар.

Русија је ”стиснутих зуба” морала да подржи и НАТО акцију на Косову, јер је зависила од новчаних кредита Запада, подсјећа Рар.

Руска енергетска дипломатија

Међутим, ситуација се посљедњих дванаест година знатно промијенила у корист Русије, која сада покушава да се поново укоријени на Балкану, иако је то тешко будући да све балканске земље теже уласку у Европску унију, коментира Александар Рар:

”Ако посматрате прошлост, онда се не требате чудити што би Србија ту могла да постане нови савезник или продужена рука Русије на Балкану. Русија се у оно вријеме, када је креиран Дејтонски мировни споразум, није уопште показала сретном што је држава Босна и Херцеговина подијељена на два дијела. Да се тада питала Русија, тадашња Српска Крајина би можда била припојена матици Србији. То је сада прошлост, али није искључено да се и данас гаје одређене симпатије према овој идеји негдје у руској елити, а ту прије свега мислим на Руску Думу.”

Аналитичар Рар сматра да се овај процес мора пратити са великим интересом и истовремено објашњава да ће Русија у ширењу и јачању свог утицаја на Балкану као инструмент за реализацију тих циљева искористити енергетску политику.

”Мислим да ће протећи десет до двадесет година док се на Балкану не буде почео осјећати тај стварни утицај Русије. Ако он тада и буде примјетан, онда то наравно неће бити због некаквих војних активности, него због енергетских интереса”, напомиње Рар.

Њемачка ”незахвално” повећала улогу Русије

Њемачки политолог Бодо Вебер оцјењује да службена Москва у најактуелнијем примјеру око дискусије о расписивању референдума у Републици Српској о Суду и Тужилаштву Босне и Херцеговине не даје директну подршку беха Србима или Републици Српској, већ само њеном предсједнику, Милораду Додику.

”Путем подршке једног фактора који прави проблем Западу, Русија повећава свој значај на једном терену – гдје то повећање свог утицаја ништа не кошта, а доноси добит”, каже Вебер.

Бодо Вебер сматра да је управо Запад, а посебно Њемачка, на незахвалан начин повећао улогу Русије. Док је Запад знао шта хоће и имао неку стратегију по питању Босне и Херцеговине, захтјеви и жеље Русије су били игнорисани на сједницама Савјета за спровођење мира, објашњава Вебер.

”Док је западна политика знала шта хоће у постратној Босни и Херцеговини, доносили су своје одлуке у ПИЦ-у и то су биле већинске одлуке. У задњих неколико година, откада је почела слабити међународна политика, Њемачка је увијек инсистирала на једногласном одлучивању. Перманентно је тражила компромис са Русијом, која на другој страни игра своју улогу. Умјесто да смањи ту негативну улогу Русије, Њемачка ју је још повећала и даје јој додатну снагу”, закључује Бодо Вебер.



0 КОМЕНТАРА

  1. што га шупљирају… наравно да подржавају Додика и наравно да имају интерес на Балкану..

    али, чему лицемјерје?? Шредер ради за Газпром, Меркелова је прошле године потписала уговор о заједничком енергетском пројекту са Русијом (имају заједнички интерес). Џејмс Бејкер (наш стари знанац) ради као консултант за Газпром.. Фирма Хенрија Кисинџера учествује у раду радне групе квазиприватног сектора под назвом „Група Кисинџер – Примаков“..

    из овога се може закључити да је врло вјероватно да ће се допустити и подијела БиХ… а, како ће се то дугорочно одразити на народ с вих простора – можемо само замшљати.. али, при томе погледати и Кипарски модел који је баш Хенри Кисинџер осмислио, изазвао војни пуч у Грчкој и провео тај модел.. е, сад аналитичари могу то све закитити својим демагошким ријечником и направити од тога причу..мада је много заниљивије овако сирово..
    у исто вријеме, Русија је недавно и са Турском потписала врло важан енергетски спразум што може опет значити да ће и Турска имати јака утицај и не дозволити подијелу БХ.. опет, како ће се то дугорочно одразити на народе је предмет имагинације.

    У сваком случају, како год окренемо није баш најјасније како то Додикова политика квари односе у региону.. кад су односи баш, онако, идилични…он ту можда само забавља народ. А, да ћемо чекати 20-ак година – то је вјерватно истина…за неке.

  2. вјероватно зависи све од тога колики утицај ће Турска успјети извшити на руководство Бошњака да смање своје амбиције у погледу унитаризма…свједено, опет нема улоге за Додика..

Оставите одговор