Некадашњи министар Пухалац: Гас да ријешимо као у Србији

Вршилац дужности директора предузећа "Гас-рес" Слободан Пухалац очекује да ће питања везана за изградњу крака гасовода "Јужни ток" кроз Републику Српску бити ријешена онако како је то учињено у Србији. "Трасу будућег гасовода утврдиће компанија која ће бити формирана. Ова фирма биће носилац израде студије. Очекујемо да у студији на исти начин као у Србији […]

понедељак, април 22, 2013 / 09:05

Вршилац дужности директора предузећа "Гас-рес" Слободан Пухалац очекује да ће питања везана за изградњу крака гасовода "Јужни ток" кроз Републику Српску бити ријешена онако како је то учињено у Србији.

"Трасу будућег гасовода утврдиће компанија која ће бити формирана. Ова фирма биће носилац израде студије. Очекујемо да у студији на исти начин као у Србији буде ријешено питање изградње гасовода", рекао је Пухалац и потврдио да ће дио будућег гасовода ићи уз аутопут Бањалука-Добој.

Он је за Алтернативну телевизију потврдио да је за изградњу крака гасовода "Јужни ток" кроз Републику Српску, односно БиХ, потребно најмање три године припремних активности, док ће извођачки дио трајати три до пет година.

Пухалац је истакао да је ријеч о једном од највећих енергетских пројеката користан и за БиХ и за ентитете, те нагласио да ће дио активности у вези са изградњом гасовода бити рјешаван и у Сарајеву.

"Ово је изузетан пројекат за наредних 30-40 година. Послије споразума са Савјетом министара услиједиће и оквирни уговор о испорукама гаса, те утврђивање мапе пута и формирање заједничке компаније", рекао је Пухалац.

Он је истакао да ће ова компанија бити формирана по узору на сличне као што је "Јужни ток Србија".

"Србија је у ову активност ушла 2008. године, да би 2013. у фебруару то фактички завршила усвајањем Закона о `Јужном току`", рекао је Пухалац и додао да ће сличан закон предложити на усвајање и код нас.

Он је истакао да је приједлог руске стране да се, осим гаса за домаћинства, граде и гасне централе које ће производити електричну енергију на бази гаса, а моћи ће се користити и топлотна енергија која настаје као нуспродукт.

"Идеална локација за овакве објекте је у Бањалуци, Приједору или негдје у Посавини", рекао је Пухалац.



Оставите одговор