Не зна се ко је на горем гласу: ММФ оптужује Федералне резерве за свјетску кризу

Међународни монетарни фонд /ММФ/ сматра да је главни кривац за свјетску финансијску кризу – Федерани резервни систем /ФРС/ САД, који је неосновано смањио каматне стопе почетком 2000-их година и није их подигао на вријеме. Према мишљењу економиста ММФ-а, банке, које су "изгубиле разум" од јефтиног новца, издавале су милионе ризичних кредита, који до данас вуку […]

среда, јун 12, 2013 / 10:29

Међународни монетарни фонд /ММФ/ сматра да је главни кривац за свјетску финансијску кризу – Федерани резервни систем /ФРС/ САД, који је неосновано смањио каматне стопе почетком 2000-их година и није их подигао на вријеме.

Према мишљењу економиста ММФ-а, банке, које су "изгубиле разум" од јефтиног новца, издавале су милионе ризичних кредита, који до данас вуку међународну економију на дно.
Данашње игре ФРС-а са ниском стопом завршиће се истом том разорном кризом, упозорава ММФ.

Економски аналитичари наводе да је основно питање: Да ли заиста ниске каматне стопе и блага новчана политика стимулишу давање ризичних кредита?

Аналитичари ММФ сматрају да је то тако, јер управо каматна стопа коју утврђују централне банке, у овом случају ФРС САД, одређују стопе банкарских депозита и кредита.

Значи, што су ниже стопе, то се више појављује стимуланс за ризично кредитирање и више ризичних кредита узимају поједина лица,организације или читаве државе.

Експерти ММФ-а у свом истраживању нису се ограничили на САД. Они су пратили ситуацију у Шпанији и Боливији и закључили да смањење каматне стопе или чак њено очување на истом нивоу у дуготрајном периоду доводи до "скока" ризика.

Критичари сатвова ММФ-а исистирају на томе да без ниских каматних стопа и јефтиних кредита није могуће стимулисање производне и пословне активности – а то значи да без тога није могуће ни превладавање кризе.

Главни аргумент у спору ММФ-а са америчким ФРС састоји се у критици политике "пупмања" економије и банкарског ситема јефтиним новцем и кредитима.

Али, шта да се ради са дјелатношћу антикризних фондова ЕУ на челу са Европским стабилизационим механизмом који се налазе под контролом истог тог ММФ-а, заједно са Европском комисијом и Европском централном банком – питају економски аналитичари и опоненти ММГФ-а?

ФРС САД за сада се плаше да прекину дјеловање програма финансијског стимулисања националне економије. Тако да спорови о каматним стопама, а у ширем плану о антиркизним стратегијама, само јачају.



Оставите одговор