Намигивање: Србија ће морати у НАТО, ако хоће у ЕУ

Бивши министар одбране Велике Британије Даг Хендерсон тврди да Србија мора да постане члан НАТО и ЕУ ако "хоће да се европеизује". "Ако желите европеизацију, повезивање са европским универзитетима, стабилну и независну економију и да улажете на сигурно, уважавајући све културне и традиционалне разлике, морате да постанете и званичан члан тих европских институција – НАТО […]

понедељак, април 29, 2013 / 08:57

Бивши министар одбране Велике Британије Даг Хендерсон тврди да Србија мора да постане члан НАТО и ЕУ ако "хоће да се европеизује".

"Ако желите европеизацију, повезивање са европским универзитетима, стабилну и независну економију и да улажете на сигурно, уважавајући све културне и традиционалне разлике, морате да постанете и званичан члан тих европских институција – НАТО и ЕУ", рекао је Хендерсон у интервјуу за лист "Данас".

Хендерсон је подсјетио да је премијер Србије Ивица Дачић недавно рекао да "нема повратка".

"У ОЕБС и УН можете лако да се учланите, јер нема много обавеза, али учлањење у НАТО и ЕУ доноси обавезе. Србији је ЕУ већ дала довољно сигнала да ‘са симпатијом’ гледа на њу. Лакше је ући у НАТО него у ЕУ, а Србија треба да одлучи да ли ће се прикључити Алијанси. Разумијем историјску позадину и отпор јавности у Србији, али и Британија и Њемачка су биле у рату 1944. године, па су постале савезнице", рекао је Хендерсон.

На питање како као бивши министар одбране у кабинету премијера Тонија Блера данас види НАТО бомбардовање Србије, Хендерсон је одговорио да "то није нешто што су Британија или НАТО жељели да ураде".

"Својевремено сам био синдикални преговарач и да сам био на мјесту Слободана Милошевића, пристао бих на преговоре. Лично сам био веома изненађен када није пристао на договор (у Рамбујеу), јер једина последица тог договора био би пад његове Владе. То је била јако, јако лоша тактичка одлука", рекао је Хендерсон.

Додао је да НАТО "није имао никакву жељу" да буде умијешан у војне активности у које је касније био уплетен.

На питање да ли је 1999. године било неопходно бомбардовати тадашњу СРЈ, Хендерсон је одговорио: "Није било потребно војно интервенисати… ако је одговор био – јер Милошевић није ни покушао доћи до нагодбе".

"Морате да видите војну тактику о томе ста је било неопходно, а шта не. А за то морате да питате војску, прије него мене. Бомбардовање је било минимално. То није било тешко бомбардовање, али свако бомбардовање је гадно, нарочито за цивиле. Али, то се дешава при свим војним интервенцијама", рекао је Хендерсон.

Хендерсон је рекао да се највеће свјетске силе САД, Британија, Француска и Њемачка са једне стране, и Русија и Кина са друге, неће сукобити око Косова.

"Не, не мислим да ће највеће свјетске силе доћи у сукоб око Косова. Али они виде проблеме миграција, а то је на самом прагу остатка Европе. Грчка жели мир и стабилност, као и Италија. Углавном се мисли да би проблем Косова требало да се рјешава на Балкану, а да онда као и бивша Југославија, има стабилне односе са осталима у Европи", рекао је Хендерсон.

Хендерсон је навео да је "Тито то радио прије 40 година", а да би САД и ЕУ сигурно жељеле стабилно подручје на Балкану.

Упитан зашто су велике свјетске силе признале Косово као независну државу, иако је било под протекторатом УН, што је било директно кршење међународног права, Хендерсон је одговорио да је већина земаља сматрала да "ћорсокак мора бити пробијен".



Оставите одговор