Министарство пољопривреде: Сертификати требају бити бесплатни

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске од Канцеларије за ветеринарство БиХ, захтијева да се покрене иницијатива о измјени Одлуке о висини надокнада за издавање сертификата којом су одређене висине накнада за издавање сертификата о здравственом стању животиња и пошиљки животињског поријекла у унутрашњем и међународном промету. Помоћник министра за ветеринарство у Министарство пољопривреде, шумарства […]

недеља, април 28, 2013 / 12:56

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске од Канцеларије за ветеринарство БиХ, захтијева да се покрене иницијатива о измјени Одлуке о висини надокнада за издавање сертификата којом су одређене висине накнада за издавање сертификата о здравственом стању животиња и пошиљки животињског поријекла у унутрашњем и међународном промету.

Помоћник министра за ветеринарство у Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Радмила Чојо изјавила је Срни да Министарство сматра да се накнаде, када је извоз у питању требају потпуно укинути, да би се извозници из Српске и БиХ, статусно изједначили са извозницима у земљама из окружења.

"Од 2010. године тражимо од Канцеларије измјену те одлуке. Не можемо да прихватимо чињеницу да се од Канцеларије за ветеринарство БиХ за издавање сертификата за извоз /документа којим се дефинише здравствени статус животиња или здравствена исправност производа животињског поријекла/ наплаћује 45 КМ по једној пошиљци", истакла је Чојо.

Она је навела да једна пошиљка подразумијева један камион.

"То значи да, извозник који извози 1.000 бикова, треба да плати 1.800 КМ. На један камион стају 23 бика, што у конкретном случају износи 40 камионских пошиљки и то само за издавање сертификата, које попуњава општински ветеринарски инспектор Републике Српске на мјесту утовара, а све гаранције даје наше Министарство", појаснила је Чојо.

Она је навела и примјер Мљекарске индустрије "Млијекопродукт" из Козарске Дубице која плаћа сертификат 45 КМ за сваки тарифни број.

"То значи да, ако на једном камиону имају само четири врсте производа, плаћа се 180 КМ за једну камионску пошиљку, што мјесечно износи 15.000 КМ", нагласила је Чојо.



Оставите одговор