Међународна бламажа: Американци вратили УИО прескуп поклон

На свечаности поводом десете годишњице Управе за индиректно опорезивање БиХ, која је уприличена крајем децембра у Бањој Луци, додијељена су и посебна признања у виду златних грбова УИО.

субота, јануар 18, 2014 / 08:40

Лауреати су били предсједавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда, предсједавајућу Управног одбора УИО Никола Шпирић и Влада САД. Посебно признање додијељено је и актуелном директору УИО Мири Џакули, ‘за све покренуте позитивне процесе од доласка на чело УИО’. Американцима је признање додијељено за бројне донације Управи, обезбијеђене путем програма ЕXБС.

Сва признања додијељена су на основу Правилника о признањима и јубиларним наградама, које је у фебруару 2013. године утврдио директор УИО Миро Џакула, а додијелила их је посебна трочлана комисија коју је такође именовао директор. Осим што је, на посредан начин, директор УИО сам себи додијелио високо признање, ову институцију БиХ тресе много већи скандал.

У озбиљним земљама строго се води рачуна о вриједности поклона и награда које се примају у име државе и њених институција. Тако је, према сазнањима Респекта, у Управу већ првог радног дана нове године стигло писмо из Вашингтона, у којем се наводи да морају да врате признање које су добили. Разлог је што његова вриједност прелази 1.700 КМ (око 1.200 УСА долара), колико, по америчким правилима, смију да приме као награду, или поклон.

Вриједност Грба Управе за индиректно опорезивање је 5.000 КМ, што је готово троструко више од дозвољене вриједности поклона или награде коју смију да приме амерички службеници.

Извори Респект-а у УИО наводе да се сада се у строгој тајности тражи начин како да се тај проблем превазиђе.

За разлику од Американаца, домаћи функционери се нису ни почешали по глави када су добили злато од УИО. Очито им вриједност од 5.000 КМ није представљала проблем. Наиме, изабрани представници и носиоци извршних функција у институцијама БиХ, према Закону о сукобу интереса у институцијама БиХ и на основу њих донесеним интерним правилницима унутар институција, не смију да задрже поклон уколико његова вриједност прелази 200 КМ. Дужни су да пријаве такав поклон или награду и он би требало да остане у власништву државе.

Директори Државне агенције за истраге и заштиту БиХ (СИПА) Горан Зубац, Граничне полиције БиХ Винко Думанчић и Обавјештајно безбједносне агенције БиХ (ОБА) Алмир Џуво, који су од УИО примили посебне награде у виду плакета за успјешну сарадњу у протеклом периоду, неће морати да се брину, јер њихова признања немају велику материјалну вриједност.

Слично је и са бившим члановима Управног одбора УИО, који су за подршку раду УИО добили посебне захвалнице, као и са 26 службеника Управе за индиректно опорезивање БиХ.



Оставите одговор