Мајкићева: Тешко до предсједавајућег Савјета министара

Чланови Предсједништва БиХ веома тешко ће постићи консензус о имену будућег предсједавајућег Савјета министара БиХ, функције која припада легитимним представницима хрватског народа, оцијенила је посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић. Мајкићева је Срни рекла да је кључно да Предсједништво БиХ постигне политички договор и да се консензусом предложи будући предсједавајући Савјета министара, […]

уторак, мај 24, 2011 / 00:24

Чланови Предсједништва БиХ веома тешко ће постићи консензус о имену будућег предсједавајућег Савјета министара БиХ, функције која припада легитимним представницима хрватског народа, оцијенила је посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић.

Мајкићева је Срни рекла да је кључно да Предсједништво БиХ постигне политички договор и да се консензусом предложи будући предсједавајући Савјета министара, истакавши да ће се послије тога тачно показати у каквом се стању БиХ налази и ко је против конституисања власти.

Она је изразила увјерење да ће чланови Предсједништва Жељко Комшић и Бакир Изетбеговић бити свјесни у какву агонију могу даље водити БиХ, уколико се не буде настојало да буде постигнут компромис. Мајкићева је подсјетила на усаглашени став СНСД-а, СДС-а, ХДЗ-а 1990 и ХДЗ-а БиХ да функција предсједавајућег Савјета министара треба да припадне некоме из реда хрватског народа.

"Позиција предсједавајућег Савјета министара припада представницима хрватског народа и то онима који имају легитимитет хрватског народа", рекла је Мајкићева и додала да и избор министара и замјеника министара треба да буде договор политичких актера.

Мајкићева је навела да је направљен искорак избором Колегијума Представничког дома парламента БиХ и да је сљедеће да предсједавајући Савјета министара буде предложен на основу консензуса, јер у противном неће добити подршку Представничког дома и продужиће агонију у конституисању власти у БиХ.

Она је напоменула да избор Колегијума Представничком дома, иако није формирана парламентарна већина, показује да неке политичке партије, првенствено из Федерације БиХ, нису биле сигурне у свој начин гласања.

"Али, биле су свјесне ситуације у којој Представнички дом више од седам мјесеци не функционише и мислим да је та спознаја довела до наизглед изненадног конституисања Представничког дома", оцијенила је она и додала да конституисање Представичког дома ништа не одређује, јер се и даље води политичка битка.

Чланови Предсједништва БиХ почели су међусобне консултације о провођењу и испуњавању процедуре у надлежности ове институције око предлагања кандидата за предсједавајућег Савјета министара БиХ, изјавио је Срни Борис Буха, савјетних српског члана Предсједништва БиХ Небојше Радмановића.



Оставите одговор