Маховина која је иста већ 50.000 година

Научници су на Хавајима открили популацију маховине која се већ 50.000 година сама изнова и изнова клонира те је данас вјероватно најстарији вишећелијски организам на Земљи Ова врста маховине стручног назива Sphagnum palustre може се наћи широм сјеверне хемисфере, међутим, чини се да се само на Хавајима размножава клонирањем без потребе за сексом или порама. […]

среда, јануар 4, 2012 / 20:31

Научници су на Хавајима открили популацију маховине која се већ 50.000 година сама изнова и изнова клонира те је данас вјероватно најстарији вишећелијски организам на Земљи

Ова врста маховине стручног назива Sphagnum palustre може се наћи широм сјеверне хемисфере, међутим, чини се да се само на Хавајима размножава клонирањем без потребе за сексом или порама.

Наиме, испитивања су утврдила да све популације маховине на хавајском оточју дијеле риједак генетски маркер који показује да су потекле од исте почетне биљке која је онамо стигла у облику пора прије више десетака хиљада година.

Будући да је spaghum palastre једносполна, не може се полно размножавати, објаснио је суаутор студије Ерик Карлин, еколог за биљке на Рамапо колеџу у Њу Џерсију.

‘Можете очекивати да једна изворна биљка има ово ријетко својство. Међутим, није вјероватно да би га могло имати више биљака’, објаснио је Карлин.

Фосилни остаци ове маховине пронађени су у тресету старом око 23.900 година крај планине Кохала на Великом острву. На темељу ових остатака Карлин и његови колеге закључили су да маховина настањује Хаваје најмање толико дуго, а можда и дуже. Како би провјерили ове процјене, обавили су анализу генетске разноликости садашње популације и утврдили брзине њене мутације. На темељу њих процијенили су да је различитим дијеловима популације требало око 50.000 година да се развију у данашње варијанте.

Занимљиво је такође да је генетска анализа открила да међу њима постоји изразита разноликост, слична оној каква постоји и међу обичним маховинама, што доводи у питање популарна миђљења према којима су клонови генетски једнолични јер не могу полним размножавањем размјењивати ДНК.



Оставите одговор