Лукас и Спилберг: Холивуд јури у провалију

Западна филмска индустрија полако, али сигурно, креће се ка провалији, сматрају редитељи Стивен Спилберг и Џорџ Лукас, једни од тренутно најзначајнијих људи у свијету филма. Као један од могућих, али и највјероватнијих сценарија за будућност филмске и телевизијске индустрије, Спилберг и Лукас виде експлозију свега што до сада знамо и рађање новог система. Да ли […]

петак, јун 14, 2013 / 08:43

Западна филмска индустрија полако, али сигурно, креће се ка провалији, сматрају редитељи Стивен Спилберг и Џорџ Лукас, једни од тренутно најзначајнијих људи у свијету филма.

Као један од могућих, али и највјероватнијих сценарија за будућност филмске и телевизијске индустрије, Спилберг и Лукас виде експлозију свега што до сада знамо и рађање новог система. Да ли ће он донијети квалитет или не, још увијек није извјесно.

То је само један од закључака изведених са недавно одржане конференције на Универзитету у Јужној Калифорнији, на којој су Лукас и Спилберг говорили о будућности седме умјетности у доба све веће заступљености интернета.

Говорећи о томе како људи имају све мање времена, као и да се дан од двадесет четири сата не може продужити, Спилберг је објаснио како тренутно функционише холивудска машинерија.

“Налазимо се у тренутку када ће филмски студији радије уложити двјеста педесет милиона долара у један сигуран филмски хит, него што ће снимити гомилу заиста интересантних, веома личних, можда чак и историјски важних, филмова који се на тренутак могу изгубити у хиперпродукцији, јер дан траје само двадесет четири сата и немате времена баш за све”, тврди славни редитељ.

То као последицу има и нерационалну цијену биоскопских улазница. Тако је америчка публика тренутно плаћа двадесет пет долара да би погледала актуелни “Ирон Ман 3”, док је за Спилбергов историјски спектакл “Линколн” биоскопска улазница коштала седам долара.

Он је као једно од могућих рјешења навео прелазак на телевизијске канале, откривајући како је мало фалило да “Линколн” не буде приказиван у биоскопима, већ на ХБО каналима. Таква судбина могла би задесити младе редитеље који воле да експериментишу, јер филмски студији све рјеђе желе да подрже биоскопску дистрибуцију таквих пројеката.

“Мислим да ће филмови попут ‘Линколна’ у будуће имати живот само на телевизији”, казао је Лукас прилично разочаран у тренутно стање у филмској индустрији. Он је такође као један од примјера навео своју ратну драму “Црвена писма”, пројекат у који је уложио много труда а који је имао веома кратак биоскопски живот.

“Говоримо о томе да Стивен Спилберг и Џорџ Лукас не могу прогурати своје филмове у биоскопе”, казао је Лукас додајући да када је таква ситуација за њих, за младе редитеље биће још теже.

Да ситуација није најсјајнија говори и податак да је легендарни Оскаровац Стивен Содерберг одлучио да свој најновији, уједно и последњи филм, “Иза Канделабре” након премијере у Кану прикаже на ХБО каналу, прескачући биоскопску дистрибуцију.

“То је велика опасност и сасвим је вјероватно да ће Холивуд експлодирати, или се сасвим урушити”, закључио је Спилберг уз Лукасову потврду те тезе.



Оставите одговор