Љајић: Пратили смо Младићеву породицу и другове

Предсједник Националног савјета за сарадњу са Хашким трибуналом и министар рада и социјалне политике Србије Расим Љајић рекао је да је праћење родбине и људи осумњичених да су помагали генералу Ратку Младићу довело до његовог хапшења. "Утврдили смо неколико праваца од којих смо очекивали да ће нас одвести до Младића: његови ратни другови, група босанских […]

недеља, мај 29, 2011 / 08:56

Предсједник Националног савјета за сарадњу са Хашким трибуналом и министар рада и социјалне политике Србије Расим Љајић рекао је да је праћење родбине и људи осумњичених да су помагали генералу Ратку Младићу довело до његовог хапшења.

"Утврдили смо неколико праваца од којих смо очекивали да ће нас одвести до Младића: његови ратни другови, група босанских Срба који живе у Србији, који су били са њим повезани у прошлости, и напосљетку његова породица. Један од тих трагова коначно нас је одвео до Младића", рекао је Љајић у интервјуу британској агенцији Ројтерс.

Љајић је рекао да је прије неколико година добио дојаву гдје се Младић налази, која је водила ка истој кући гдје је ухапшен у четвртак. "Један човјек је звао прије извјесног времена и тражио да разговара са мном и рекао да је у једном селу близу Зрењанина видио плави ‘фолксваген голф’ таквих и таквих регистарских табилица и да мисли да је видио Младића унутра", казао је Љајић.

Министар је навео да је све информације дао безбједносним агенцијама које су наставиле да прате тај случај, али да је "траг затим постао хладан".

Што се тиче услова у којима је Младић живео, Љајић је рекао да је он "живио аскетским животом, практично никада није напуштао своје склониште, ријетко је отварао прозоре, соба је била у нереду са мноштвом лијекова и пилула на столу".
Љајић је рекао да је Младић сам давао себи терапију, као и да је пронађен стари мобилни телефон који није користио. "Он је покушао да се одмакне од прозора када је видео да неко улази у двориште, надајући се да ће се полиција усредсредити на кућу поред оне сеоске у којој је био", навео је Љајић.

Он је додао да је полиција, међутим, ушла управо у ту сеоску кућу. "Он им је пришао и предао личну карту са својим именом, која је истекла. Није покушавао да сакрије свој идентитет", додао је Љајић.

Један неименовани званичник безбједности рекао је да су агенти, који су пратили комуникације Младићевих помагача, установили прије неколико седмица који чланови породице му помажу да се крије.

Исти извор наводи да су српски агенти знали да се круг око Младића сужава када су примјетили да један од његових помагача, кога су пратили, често одлази у то село. "Тада смо знали да се нешто догађа и да ћемо ускоро доћи до њега. Појачали смо праћење тог осумњиченог и тако смо дошли до генерала", рекао је овај неименовани званичник, упоредивши ову операцију са методама коју су користили амерички обавјештајци да пронађу Осаму бин Ладена у Пакистану.

Он је додао да је праћење електронике било од суштинске важности. "Такође, смањили смо број оперативаца како би смањили могућност да информације процуре", рекао је он.

Младић је ухапшен у четвртак у селу Лазареву, код Зрењанина у кући свог рођака. Оптужница против Младића подигнута је пред Хашким трибуналом 1995. године, а у бјекству је званично од краја 1996. године.



Оставите одговор