Криза у футур кондиционалу

Да ли нам тиме што говоре, желе рећи да може бити и горе, ми то свакако знамо, али изузетно је неодговорно, лоше бранити лошијим. Пише: Дана Перовић Инвестиционо-развојна банка Републике Српске, представила је 20. марта документ под називом Економски монитор ИРБРС , на чијој се првој страници налази следећа реченица: „Снажније испољавање ефеката глобалне финансијске […]

среда, април 1, 2009 / 16:58

Да ли нам тиме што говоре, желе рећи да може бити и горе, ми то свакако знамо, али изузетно је неодговорно, лоше бранити лошијим.

Пише: Дана Перовић

Инвестиционо-развојна банка Републике Српске, представила је 20. марта документ под називом Економски монитор ИРБРС , на чијој се првој страници налази следећа реченица: „Снажније испољавање ефеката глобалне финансијске и економске кризе на домаћу економију, МОЖЕ СЕ ОЧЕКИВАТИ у наредном периоду, односно током 2009. године". Изненађује употреба будућег времена, која је нарочито изражена у поглављу „Посљедице кризе у БиХ и РС", најчешће у облику конструкција „очекује се да" и „што би могло". Илустрације ради издвојени су следећи дијелови у поменутом документу:

Када је ријеч о БиХ и РС, још увијек се не може говорити о постојању директне финансијске кризе на овим просторима у 2008. години … нас криза није погодила директно; БиХ није изолована од индиректних ефеката финансијске кризе, КОЈИ ЋЕ се посебно одразити на реални сектор …у наредном периоду СЕ ОЧЕКУЈУ притисци који ће довести до значајних потешкоћа у домаћој привреди …ОЧЕКУЈЕ СЕ ДА ЋЕ доћи до редукције приватних инвестиција ШТО БИ МОГЛО утицати на смањење нивоа производње, раста незапослености, те контракцију извоза; ЕВЕНТУАЛНЕ негативне посљедице МОГЛЕ БИ постати видљиве током 2009. године; ОЧЕКУЈЕ СЕ ДА нагла контракција потражње на иностраним тржиштима утиче на смањење наруџби за извозно оријентисана предузећа …пад потражње БИ МОГАО довести до смањења производње у овим предузећима, резултујући с једне стране отпуштањем радне снаге, повећањем незапослености, те падом индустријске производње и директних и индиректних буџетских прихода. Све ово БИ као резултат ИМАЛО смањење укупне економске активности у РС и БиХ…

Стиче се утисак да су Влада Републике Српске и Инвестиционо-развојна банка преспавале последњи квартал 2008. године, а да се током првог квартала 2009. године још увијек нису довољно разбудиле, обзиром да истичу како нећемо бити изложени директним, него индиректним посљедицама свјетске економеске кризе, те да у РС нема рецесије, иако постоје посљедице кризе (какве ли среће!), како је то недавно изјавио премијер РС Милорад Додик .

Да ли је криза РС и БиХ погодила директно или индиректно, у виду рецесије или не? Да ли су ова питања уопште релевантна особама које су ВЕЋ изгубиле посао, предузећима која су ВЕЋ смањила производњу …? Криза их је ВЕЋ погодила на најдиректнији начин! Вјероватно су ова питања једино важна политичким елитама, као реторичке алатке у њиховим дебатама, које би требало да оставе утисак да ипак нешто раде. Да ли нам тиме желе рећи да може бити и горе, ми то свакако знамо, али изузетно је неодговорно лоше бранити лошијим. Летимичан преглед дневних новина, или саопштења поједних државних институција, попут Републичког завода за статистику или Завода за запошљавање РС, даје довољно разлога да можемо очекивати посљедице кризе. Уколико је ријеч о недовољној информисаности Владе и ИРБ РС, онда је та неинформисаност само још један прилог тези о њиховој недопустивој неодговорности. Одсуство спремности за одговорно и одлучно суочавање са околностима, карактерише цјелокупан анализирани документ и омогућује реченицу попут ове: „У циљу превазилажења негативних ефеката финансијске кризе, Влада РС и ИРБРС су идентификовале низ активности".

Мисли се на активности ИРБ које ће обезбједити додатна средства привреди, и Владин пакет мјера за ублажавање ефеката свјетске економске кризе, након чијег читања се само намећу питања: КАДА и КАКО.



Оставите одговор