Кореанци улажу у румунске нуклеарке

Јужнокорејска компанија БКБ планира да инвестира у пројекат изградње трећег и четвртог реактора у румунској атомској електрани Чернавода. БКБ има “чврсту намјеру” да преузме удио у пројектној компанији ЕнергоНуклеар, основаној ради развоја трећег и четвртог реактора у електрани Чернавода. Румунска влада тражи приватне инвеститоре ради финансирања тог пројекта, чија се вриједност процјењује на четири милијарде […]

субота, септембар 3, 2011 / 20:35

Јужнокорејска компанија БКБ планира да инвестира у пројекат изградње трећег и четвртог реактора у румунској атомској електрани Чернавода.

БКБ има “чврсту намјеру” да преузме удио у пројектној компанији ЕнергоНуклеар, основаној ради развоја трећег и четвртог реактора у електрани Чернавода.

Румунска влада тражи приватне инвеститоре ради финансирања тог пројекта, чија се вриједност процјењује на четири милијарде евра (5,7 милијарди долара).

Претходно су се чешка компанија ЧЕЗ, француска ГДФ Суец, њемачка РWЕ и шпанска Ибердрола у јануару повукле због нејасних прописа и сумњи у будућу тражњу електричне струје.

Њиховим повлачењем из пројекта румунска компанија Нуклеарелектрика остала је у конзорцијуму са удјелом 84,65 одсто, док италијански Енел има 9,15 одсто удјела, а румунска филијала АрселорМитала 6,2 одсто.

Румунски премијер Емил Бок је прошлог мјесеца приликом посјете Кини позвао кинеске компаније да инвестирају у тај пројекат.

Румунија је недавно саопштила да жели да настави са експланзијом свог сектора атомске енергије, упркос истицању радијације из оштећене јапанске нуклеарке Фукушима које је подстакло владе земаља, као што је Њемачка, да преиспитају своје програме нуклеарне експанзије.

Атомска електрана Чернавода је изграђена по канадском пројекту. Њена садашња два реактора обезбјеђују око 18 одсто укупних испорука електричне струје у Румунији.



Оставите одговор