КЦ БЛ: Нестало цитостатика

Пацијенти који у Клиничком центру Бањалука је требало да приме хемотерапију враћени су кућама уз образложење да тренутно немају цитостатика или да га покушају набавити у приватној режији. “Требало је хемотерапију да примим сутра, међутим звали су ме из Клиничког центра и рекли да тренутно немају цитостатика доxорубицин и да га покушам набавити негдје. Контактирао […]

четвртак, јун 20, 2013 / 00:26

Пацијенти који у Клиничком центру Бањалука је требало да приме хемотерапију враћени су кућама уз образложење да тренутно немају цитостатика или да га покушају набавити у приватној режији.

“Требало је хемотерапију да примим сутра, међутим звали су ме из Клиничког центра и рекли да тренутно немају цитостатика доxорубицин и да га покушам набавити негдје. Контактирао сам увозника тог цитостатика, који ми је рекао да га тренутно немају и да га неће сигурно бити до сљедеће седмице”, испричао је један од читалаца “Независних” који жели да остане анониман.

У КЦ Бањалука данас Независне нису успјеле сазнати да ли је тачно да су пацијенти којима је неопходна хемотерапија враћени кућама уз опаску да је “то толико понављана прича, али да у сваком случају писмено пошаљемо питања”‘.

Такође и Здравко Малбашић, пензионер, чија кћерка болује од карцинома, јавио се са истим проблемом, а каже да већ данима у УКЦ Бањалука нема лијека гливек, који јој је неопходан за лијечење.

“Животи зависе од тог лијека, а они га немају. Моја кћерка га узима већ четири године, а сада не успијевам нигдје у Бањалуци да га набавим. Незгодно је докторима који тешке болеснике морају враћати кући због недостатка лијекова”, казао је Малбашић.

У Фонду здравственог осигурања (ФЗО) кажу да су заједно са Министарством здравља и са руководством здравствених установа анализирали стање и узроке проблема и да је неопходно унаприједити процедуру планирања потреба здравствених установа уз већу одговорност за проблеме који би настали због неадекватног планирања.

Како кажу у ФЗО, неопходно је и прецизније дефинисати обавезе добављача у смислу елиминисања праксе једностраног обустављања испоруке лијекова те побољшати ефикасност спровођења процедура јавних набавки.



0 КОМЕНТАРА

  1. U poslednje vrijeme slusamo vapaje iz Ministarstva zdravlja RS kako je Fond kojim ono raspolaze pred raspadom…da treba stediti na lijekovima itd…, ali se nigdje ne govori o rasipnistvu i nestrucnom vodjenju ovog ministarstva od strane prethodnog ministra Skrbica, koji je uprkos svemu nagradjen za svoj nerad i kao „strucnjak“ predlozen za ambasadora BiH u Beogradu. Skrbicev nasljednik nesuvislo najavljuje da ce to ministarstvo „pokusati“ da dovede u red ovu oblast „na zavidni nivo“…Sramota je od aktuelnog ministra zdravlja g. Stanica sto se u javnosti pojavljuje sa ovakvim nebulozama! Da li se ko jos prisjeca kako je Ranko Skrbic potpisao – pa povukao jednu nakaradnu uredbu koja bi omogucila da funkcioneri i clanovi njihovih porodica imaju pravo prvenstva u koristenju usluga hitne pomoci u odnosu na „obicne“ gradjane RS i da pri tome imaju p pratnju MUP-a RS? Kada je u javnosti RS podiga buka oko te nakaradne Skrbiceve „uredbe“, novoimenovani ambasador BiH u Beogradu je naivno i glupo (i nevjesto) pokusao da se brani da mu ja „taj papir na potpisivanje neko podmetnuo (pa ga je potpisao)“. Bilo bi zalosno da nije smijesno – ministar priznaje da ne cita ono sto potpisuje – a kada bi se malo dublje zakopalo, moglo bi se opravdano pretpostaviti koliko je Skrbic takvih akata potpisao koje su nanijele stetu Fondu zdravstvenog osiguranja? Naravno, sada njegovo neznanje, nerad i smisljene kriminalne radnje sada „treba da plati neko iz mase“, umjesto da zbog toga odgovara i moralno i krivicno – jer je ocigledno da u zdravstvu ima previse kriminala. A tek kada bi se malo poradilo na tome – ko ima monopol u oblasti farmakologije – odnosno oblasti apotekarstva. Svasta bi tu bilo…, ali najbolji lijek bi bio u oduzimanju imovine onima koji pljackaju vec osiromaseni narod RS!

  2. У Фонду здравственог осигурања (ФЗО) кажу да су заједно са Министарством здравља и са руководством здравствених установа анализирали стање и узроке проблема и да је неопходно унаприједити процедуру планирања потреба здравствених установа уз већу одговорност за проблеме који би настали због неадекватног планирања.

    D kada čitati i slušati ove bezobrazne manifestacije neodgovornosti i morbidna saopštenja iz FZO.

Оставите одговор