Канађанин први пик драфта, Недовић у првој рунди

Кошаркаш Универзитета Лас Вегас (УНЛВ) Ентони Бенет први је Канађанин који је изабран са првог мјеста на НБА драфту. Крило високо 203цм потписало је уговор са Кливленд Кавалирсима. Србија после пуне деценије има играча изабраног у првој рунди – Немању Недовића је са 30. мјеста изабрао Финикс, али га је одмах прослиједио Голден Стејту. Представника […]

петак, јун 28, 2013 / 08:51

Кошаркаш Универзитета Лас Вегас (УНЛВ) Ентони Бенет први је Канађанин који је изабран са првог мјеста на НБА драфту. Крило високо 203цм потписало је уговор са Кливленд Кавалирсима.

Србија после пуне деценије има играча изабраног у првој рунди – Немању Недовића је са 30. мјеста изабрао Финикс, али га је одмах прослиједио Голден Стејту.

Представника има и домаћа лига – Партизановог Француза Жофрија Ловерња са позиције 55 изабрао је Мемфис. Фаворит Нерленс Ноел завршио је тек на шестом мјесту, бирали су га Пеликанси и прослиједили у Филаделфију.

Једини европски играч у првих 14 је Украјинац Алекс Лен са Мериленда, он са петог мјеста иде у Финикс. Избор Ентонија Бенета дефинитивно није био очекиван, али може представљати почетак канадске доминације на драфту, јер је тешко замислити да ће следећег јуна неко бити изабран прије Ендруа Вигинса.

Кавалирси нису журили са избором, обавили су га у последњем тренутку, а и комесар Дејвид Штерн, коме је ово последњи драфт после три деценије на тој функцији, застао је прије него што је прочитао име најбољег играча конференције Маунтин Вест за тек завршену сезону, који је на колеџу био крилни центар, али у НБА са 203 то сасвим сигурно неће моћи.

"И ја сам изненађен, баш као и сви остали", рекао је после избора Бенет, који је био пројектован за позицију 8 или 10. Опште очекивање било је да ће Кливленд бирати високог играча, кога би упарио са првим пиком из 2011. Кајријем Ирвингом, а Нерленс Ноел је био фаворит, упркос повреди колена на пола сезоне.

Бенет је други играч у историји Универзитета Невада Лас Вегас који је изабран са првог мјеста на драфту, 22 године после Ларија Џонсона.

Високи играчи нису бирани са позиција извучених на лутрији – Орландо је са другог мјеста изабрао бека шутера Индијане Виктора Оладипа, а Вашингтон са трећег Ота Портера, крило локалног универзитета Џорџтаун. Испред Лена и Ноела отишао је и крилни центар Коди Зелер, Оладипов саиграч из Индијане. кога је преузео Шарлот.

Ноела су покупили Њу Орлеанс Пеликанси, али је одмах трејдован у Филаделфију, у пакету са пиком из прве рунде следећег драфта, док ће у стару екипу са новим именом прећи Ол Стар играч Джру Холидеј.

После Лена и Ноела на позицијама 5 и 6 изабрано је још пет узастопних бекова. Један од њих је и Треј Бурк са Мичигена, играч сезоне у НЦАА, којег је са деветог мjеста покупила Минесота и трејдовала у Јуту. У супротном смjеру отишао је најбоље рангирани играч НЦАА шампиона Луивила Сенегалац Горги Дијенг (21). Једини његов изабрани саиграч је плејмејкер Пејтон Сива, који са 56. мjеста иде у Детроит.

Играчи са ове стране океана укључени су тек на половини рунде, а најбоље су прошли нигеријски Грк Јанис Адетокунбо (15, Милвоки), Бразилац из Естудијантеса Лукас Ногеира (16, Бостон) и плејмејкер Брауншвајга Денис Шредер (17, Атланта).

Сергеј Карашов, највећи таленат руске кошарке, изабран је са позиције 19, коју је Кливленд добио од Лејкерса.

Недовић је био пројектован за другу рунду, у којој се по правилу бирају играчи са ових простора годинама уназад. После кратке популарности почетком вijека (Радмановић 2001, Крстић годину дана касније, па тројка Чабаркапа, Павловић и другоизабрани Миличић на славном драфту 2003. године) нико од наших није изабран у првом кругу (једина двојица из првог круга у прошлом вijеку били су Стојаковић и Дивац).

Недовић је тако постао 20. српски кошаркаш који је изабран на неком од драфтова.

О паду квалитета српске кошарке најбоље говори то што је Недовић пети изабрани српски кошаркаш после 2006. године (после Раковића 2007, Драгићевића 2008, Бјелице 2010. и Мачвана 2011. године), али да нико од ове четворице није ни дебитовао у НБА (последњи дебитант је Коста Перовић, 38. на драфту 2006, дебитовао годину касније). До сада је у НБА играо 21 наш кошаркаш (13 са драфта, 8 без њега), док шест изабраних никад није отишло у НБА (уз последњу четворицу још Вујанић и Бодирога).

Ловерњ је други страни играч којег је Партизан припремио за НБА у ове три сезоне, после Јана Веселог, који је био шести пик 2011.

Два представника на драфту имала је Црна Гора. Са позиције 45 Барсиног центра Марка Тодоровића изабрао је Портланд, док би Валенсијин Бојан Дубљевић са 59. позиције могао да се придружи репрезентативном саиграчу Николи Пековићу у екипи Минесоте.

Стицај околности увео је Недовића већ сада у НБА историју – Дејвид Штерн је и на свом тридесетом драфту читао само пикове прве рунде, па је Немањино име последње од 839, које је током богате тродеценијске каријере прочитао.

Одмах после тога поред комесара се нашао и човjек чије име је прво прочитао као дебитант на драфтовима – Хаким "Олаџувон. Те 1984. после њега ишли су Сем Боуви и Мајкл Џордан…

Нигеријац, који је у другом дијелу каријере наступао за селекцију САД, био је други странац на првом мјесту драфта, после Мајкла Томпсона са Бахама (1978). И следећи странац био је Нигеријац, Мајкл Оловоканди (1998), један од највећих промашаја са прве позиције у историји лиге. Услиједили су Јао Минг (Кина, 2002), Ендру Богут (Аустралија, 2005) и Андреа Барњани (Италија, 2006), па је Бенет седми странац на првом мјесту драфта.

Да би употпунио забаву, Хаким се појавио у истом фраку, у којем је био прије 29 година.



Оставите одговор