Ирска се успјешно вратила на међународно тржиште

Ирска се данас успијешно вратила на међународно финансијско тржиште продајом 10-годишњих државних обвезница први пут откада је била приморана да спроведе мјере штедње да би добила међународни пакет помоћи. Ирска централна банка је саопштила да је продала 3,75 милијарди евра вриједне обвезнице, док је потражња била за 14 милијарди евра. Због велике потражње обвезнице су […]

уторак, јануар 7, 2014 / 22:35

Ирска се данас успијешно вратила на међународно финансијско тржиште продајом 10-годишњих државних обвезница први пут откада је била приморана да спроведе мјере штедње да би добила међународни пакет помоћи.

Ирска централна банка је саопштила да је продала 3,75 милијарди евра вриједне обвезнице, док је потражња била за 14 милијарди евра. Због велике потражње обвезнице су се продавале уз просјечан принос од 3,54 одсто, што је боље него у случају Шпаније и Италије.

Интересовање инвеститора за нове обвезнице смањило је приносе на постојеће 10-годишње обвезнице на 3,25 одсто, што је најмање у последњих осам година.

„Због успијеха ‘златног дјечака штедње’ (Ирске), у остатку ПИГС – Португал, Италија, Грчка и Шпанија – позеленили су од зависти”, рекла је Бренда Кели, аналитичарка у лондонској компанији за трговину хартијама од вриједности Ај-Џи груп (ИГ груоп).

Она је додала да ће бонитетска агенција Мудиз (Мооdy’s) вјероватно повећати оцјену кредибилности ирског дуга у свом следећем извјештају 17. јануара.

Ирски министар финансија Мајкл Нунан рекао је да велика потражња одражава потпуни преокрет у односу на економску кризу Ирске из 2010. када је та земља била пред банкротом због трошкова спасавања банака које су претрпиле велике губитке услед пропасти тржишта некретнина.

Тада су приноси на 10-годишње обвезнице толико порасли да је позајмљивање постало немогуће. Европска унија и Међународни монетарни фонд дали су Ирској трогодишњи пакет помоћи од 67,5 милијарди евра, док је сам Даблин спроводио оштре мјере штедње.

Ирска је одбила да тражи нови кредит када је постојећи пакет истекао 15. децембра, а обезбиједила је и 20 милијарди евра за плаћање обавеза у 2014. години.

Грчка, Португал и Кипар једини примају помоћ из Европске уније и Међународног монетарног фонда која одлази на општу буџетску потрошњу, док Шпанија добија помоћ само за подршку банкарском сектору.

Као и Ирска, и Шпанија је десетак година имала спекулативни раст подстакнут тржиштем некретнина, док није дошло до пропасти 2008. услед кредитне кризе, која је банке изложила огромним ненаплативим дуговима.



Оставите одговор