Инцко каже да наметање закона о ЈМБ није искључено

Високи представник у БиХ Валентин Инцко рекао је да ће ове седмице бити одржана ванредна сједница Савјета за провођење мира /ПИК/ на којој ће бити размотрене све могућности, а једна од њих је и наметање закона о јединственом матичном броју /ЈМБ/. Инцко је прецизирао да ће сједница ПИК-а бити одржана почетком седмице, најкасније у сриједу, […]

понедељак, јун 10, 2013 / 07:41

Високи представник у БиХ Валентин Инцко рекао је да ће ове седмице бити одржана ванредна сједница Савјета за провођење мира /ПИК/ на којој ће бити размотрене све могућности, а једна од њих је и наметање закона о јединственом матичном броју /ЈМБ/.

Инцко је прецизирао да ће сједница ПИК-а бити одржана почетком седмице, најкасније у сриједу, 12. јуна.

"На сједници ћемо размотрити све могућности. Једна од њих је и наметање закона. Најбоље би било да се пронађе неко трајно рјешење у складу са одлуком Уставног суда БиХ", рекао је Инцко, гостујући синоћ на Алтернативној телевизији.

Он је навео да је ових дана био у Београду, гдје се покушава наћи рјешење за једно озбиљно и крупно питање са Приштином, те упитао зар политичари у БиХ не могу да се договоре о ЈМБ-у.

"Био бих најсрећнији ако би Савјет министара БиХ нашао неку заједничку трајну одлуку, коју би прихватио парламент БиХ. То је мишљење и међународне заједнице која увијек жели да прво домаћи актери пронађу рјешење", поручио је Инцко.

Он је рекао да се у овом тренутку не размишља о наметању рјешења у случају државне имовине и провођења одлуке Европског суда за људска права у случају "Сејдић и Финци".

"Заиста је срамота да се одлука `Сејдић и Финци` не рјешава већ четири године и да се не поштује 35 других одлука Уставног суда БиХ. То је неприхватљиво", сматра Инцко.

Он је оцијенио да је нарушен имиџ БиХ због блокаде бројних угледних банкара и експерата, који су током недавних демонстрација били заточени у згради институција БиХ у Сарајеву, те да су најавили да ће тражити одштету.

"Једна је ствар да људи изражавају мишљење и ставове слободно, а друга да се слобода људи не смије ограничавати", рекао Инцко.



Оставите одговор