Хабл открио планету која не би смjела да постоји

Тим истраживача открио је доказе да планете могу да се формирају прилично далеко до својих звијезда, на много већој удаљености него што је откривено раније. Астрономи су изјавили како су, користећи Насин свемирски телескоп Хабл, пронашли доказе да се једна планета формира на 12 милијарди километара од своје матичне звијезде, што је једнако двострукој раздаљини […]

понедељак, јун 17, 2013 / 13:03

Тим истраживача открио је доказе да планете могу да се формирају прилично далеко до својих звијезда, на много већој удаљености него што је откривено раније.

Астрономи су изјавили како су, користећи Насин свемирски телескоп Хабл, пронашли доказе да се једна планета формира на 12 милијарди километара од своје матичне звијезде, што је једнако двострукој раздаљини од Сунца до (онога што је некада био) Плутона.

Формирање планете далеко од своје звезде је супротно конвенционалној теорији о фомирању планета. Планете се обично формирају десетинама милиона година од прашине, стијена и гасова, али то се дешава у близини матичне централне звезде, као што је у случају наше Земље Сунце.

Планета се почиње формирати када облак остатака стијена и гаса направи вртлог око звијезде. Дијелови почињу да се хладе и сљепљују и чине најприје мале стијене, а неке постану велике планете.

Ова планета смјештена је унутар прашине гасног диска око малог црвеног патуљастог Ти даблју Хидра (TW Hydraea), који тежи само 55 посто масе Сунца.

Ово откриће отворило је и повећало број могућности у планетарном систему у Млијечном путу. Вјеровало се да је за формирање планете потребно више десетина милиона година. Планета удаљена 12 милијарди километара од своје звијезде требало би да се формира 200 пута дуже од Јупитера, који је удаљен 800 милиона километара од Сунца.

Али, оно што ову причу компликује јесте да је планета Ти даблју Хидре стара само осам милиона година и има малу масу. "Потребно је да имате камење прије формирања планете. Али ако не постоји планета у процјепу и нема прашине веће од зрна пијеска онда је то нови изазов пред свим стручњацима из области астрономије", рекао је лидер истраживања Џон Дебис.



Оставите одговор