Филе твитнуо Србији: Биће датум

Европска комисија управо је усвојила препоруку чланицама ЕУ о отварању преговора за чланство Србије у ЕУ, објавио је на свом Твитер налогу европски комесар за проширење Штефан Филе. Састанак министара спољних послова земаља чланица ЕУ, на коме ће висока представница ЕУ Кетрин Ештон поднијети Извјештај о споразуму Београда и Приштине и напретку Србије у европским […]

понедељак, април 22, 2013 / 11:40

Европска комисија управо је усвојила препоруку чланицама ЕУ о отварању преговора за чланство Србије у ЕУ, објавио је на свом Твитер налогу европски комесар за проширење Штефан Филе.

Састанак министара спољних послова земаља чланица ЕУ, на коме ће висока представница ЕУ Кетрин Ештон поднијети Извјештај о споразуму Београда и Приштине и напретку Србије у европским интеграцијама, почео је око 10.20 сати у Луксембургу.

Министри ће након тога расправљати да ли је Србија испунила услове које је Савјет прописао у децембру прошле године, а потом одлучити да ли да препоруче да се на самиту у Бриселу овог јуна Србији одреди датум за почетак преговора.

На основу онога што Тањуг сазнаје из дипломатских извора и увида у извјештај високе представнице, практично нема сумње да ће одлука Савјета бити позитивна, а биће јавно саопштена већ око подне.

Одлуку о додјељивању датума Србији треба формално да потврде шефови држава и влада чланица ЕУ који ће се 28. јуна окупити на самиту у Бриселу.

“Уколико не буде неких изненађења, Србија ће већ ове године почети преговоре”, рекао је Тањугу високи дипломатски извор једне од чланица ЕУ.

Према његовим речима, “оно што донекле брине је примјена споразума”, због чега ће у препоруку бити уграђена клаузула да Србија до јуна треба да докаже да је спремна да у цјелости примени бриселски договор.

Он је навео да Савјет види два могућа проблема у спровођењу споразума, од којих је први – отпор лидера Срба са сјевера Косова, који су поручили да не приватају бриселски папир.

“Морамо да видимо да ли ће и како Београд ово ријешити”, рекао је Тањугов извор.

Осим тога, истакао је он, у Бриселу још чекају да предсједник Томислав Николић саопшти да ли подржава споразум.

Према његовим ријечима, неке земље чланице, међу којима су Њемачка и Холандија, намјеравају да на састанку Савјета затраже да се српски државни врх јасно одреди према ратним злочинима из деведесетих, а нарочито према геноциду у Сребреници.

Он је, међутим, истакао да је убијеђен да такав захтјев, уколико буде прихваћен од осталих, неће бити постављен у ултимативној форми, то јест као нови услов.

Са друге стране, исти извор је подсјетио да ће преговори, када једном почну, бити дуги и тешки, јер су услови које Савјет поставља пред нове чланице сваки пут све оштрији.

У извештају у који је Тањуг имао увид, наводи се такође и да су медији у Србији недовољно аналитични, необјективни и подложни аутоцензури.

“Уопштено говорећи, треба примјетити да су медијски извнештаји недовољно аналитични и неизбалансирани, а аутоцензура је широко распрострањена”, пише у извнештају који ће Ештон прочитати данас.

У извештају се похваљују недавне измјене Кривичног закона којима се декриминализује клевета, што се оцјењује као “значајан напредак”, а као додатан корак је оцијењено формирање комисије која треба да истражи случајеве атентата на новинаре.

Комисија је констатовала и да је формирана радна група за примјену Медијске стратегије, као и да су у припреми два нова закона.

Први је нови Закон о јавном информисању који ће покрити случајеве концентрације власништва над медијима, као и акредитовање страних дописника, док се други бави електронским медијима, навели су експерти ЕК.

“Први корак је већ учињен усвајањем амандмана на закон о јавним предузећима који спречава властима на свим нивоима да формирају јавна предузећа из области информисања”, пише у извјештају.

Ово је први извјештај ЕК до сада у коме су се на удару критике нашли новинари, док су власти похваљене за ширење слободе медија.

Министри ће данас одлучивати и о отпочињању преговора о потписивању Споразума о стабилизацији и придруживању са Косовом, а очекује се да ће и та одлука бити позитивна.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор