Европљани се све више окрећу пољопривреди

Пољопривреда је све важнија област за многе становнике ЕУ и све их се више запошљава у том сектору. У области пољопривреде тако ради око 28,6 одсто Румуна, док је у развијеним земљама у пољопривреди заступљено мање од два одсто радно активног становништва. У Чешкој и Словачкој је, пак, врло снажна индустрија, у којој је запослено […]

уторак, октобар 9, 2012 / 13:28

Пољопривреда је све важнија област за многе становнике ЕУ и све их се више запошљава у том сектору.

У области пољопривреде тако ради око 28,6 одсто Румуна, док је у развијеним земљама у пољопривреди заступљено мање од два одсто радно активног становништва.

У Чешкој и Словачкој је, пак, врло снажна индустрија, у којој је запослено готово 40 одсто укупне радне снаге.

Такође, у развијеним земљама већина људи прилику за зараду види у некој услужној дјелатности, попут трговине, превоза, ресторана, финанција, здравства, образовања или забаве.

У Великој Британији самозапошљавање је у порасту. Економисти то објашњавају чињеницом да људи не могу наћи сталан посао, па су присиљени да раде било шта и баве се чишћењем, чувањем дјеце…

У тренутку кад због економске кризе све више људи остаје без посла, многи траже начине да раде и зараде.

Чиме ће се неко бавити када се одлучи за самосталан бизнис зависи од бројних факора, укључујући традицију, расположиве ресурсе, али и образовање.

У развијеним земљама, наводе аналитичари, више је висококвалификоване радне снаге – службеника, менаџера, техничара, професионалаца – која нуди различите услуге, а и потражња за њима је већа.

Стручњак за тржиште рада Гервин Дејвис сматра да је пораст самозапошљавања – добар знак.

Расте и број професионалних радника, попут рачуновођа, који почињу да самостално раде за компаније по уговору.

Многе компаније радије узимају раднике по уговору него у стални радни однос, јер им тај начин запошљавања осигурава флексибилност, која је важна у кризним временима – наводе економски аналитичари.



Оставите одговор