ЕУ наредила Еплу да плати већи порез Ирској, Ирци се нећкају (али стварно)

Антимонополска регулаторна агенција Европске уније наложила је компанији Епл да плати до 13 милијарди евра пореза Ирској. Наиме, након трогодишње истраге утврђено је да је, захваљујући повлашћеном третману, компанија плаћала мањи порез на укупан профит остварен у Европи у односу на конкуренцију.

уторак, август 30, 2016 / 14:52

Антимонополска регулаторна агенција Европске уније наложила је компанији Епл да плати до 13 милијарди евра пореза Ирској. Наиме, након трогодишње истраге утврђено је да је, захваљујући повлашћеном третману, компанија плаћала мањи порез на укупан профит остварен у Европи у односу на конкуренцију.

Ова компанија је плаћала порез на зараду у Европи у распону 0,005 до 1%.

Ирска и компанија Епл су навели да се не слажу са одлуком и да ће се жалити.

Епл је, између осталог, саопштио да ће одлука негативно утицати на инвестиције и отварање радних мjеста у Европи

Званичници Европске комисије су рекли да одлука не представља казну већ да је ријеч о "неплаћеном порезу".

Међутим, стручњак за корпоративни порез из Даблина, Питер Вејл, израчунао је да би трошкови с каматом, ако жалбе Епла и Ирске буду одбачене, могли коштати америчку мултинационалну технолошку компанију и 19 милијарди евра, пренијела је агенција Асошиејтед прес.

Вејл је оцијенио и да је мало вјероватно да ће тај новац, и ако буде прикупљен одмах, бити на располагању ирској влади.

Епл критикује одлуку: ЕУ игнорише законе

Компанија Епл критиковала је одлуку Европске уније према којој мора да плати Ирској 13 милијарди евра на име пореских олакшица.

Епл је у реаговању оптужио европске власти да игноришу међународне и ирске законе о порезу и да настоје да отерају стране инвестиције из Европе. Америчка мултинационална компанија и ирска влада најавили су да ће уложити жалбу.

"Европска комисија је покренула напоре да поново испише историју Епла у Европи, игноришући ирске пореске законе и преокретајући међународни порески систем", навела је та компанија.

Епл је навео да се у овом случају не ради о томе колико Епл плаћа порез, већ која влада прикупља тај новац.

"То ће имати дубоке и штетне последице на инвестиције и стварање радних мјеста у Европи", навео је Епл.

Шта би Ирска могла с новцем?

Одлука Европске комисије могла би да ту земљу извади из буџетског дефицита први пут у последњих 10 година.

Сума од 13 милијарди евра свакако је много новца, али за земљу од 4,6 милиона људи скоро је па непојмљива.

Мада Ирска заправо не жели да јој Епл да тај новац, та острвска земља би могла да, ако га добије, да по 2.825 евра сваком свом становнику, укључујући и децу. Ирска влада би, с друге стране, могла лако да се ријеши буџетског дефицита од пет милијарди евра и да први пут у последњих десет година не буде у црвеном, наводи агенција Асошиејтед прес.

Опоравак ирске привреде већ даје убрзани раст у прикупљеном порезу, чему доприноси и мултинационални сектор с око 1.000 компанија које имају сједиште у Ирској. Прошле године међу буџетским издацима, Ирска је за здравство дала 13 милијарди евра, колико би Епл требало да плати Ирској не рачунајући камате.

Ирска влада најавила је да ће уложити жалбу и негирала да је произвођачу ајфона, софтвера и онлајн услуга дала повољан порески третман.

"Важно је да пошаљемо снажну поруку да Ирска остаје атрактивно и стабилно мјесто избора за дугорочне инвестиције. Епл је у Ирској од осамдесетих година 20. вијека и запошљава хиљаде људи у Корку", казао је министар финансија Мајкл Нунан.



Оставите одговор