Епархија каже: Херцеговини фале школе, храмова има довољно

Епархија Захумско-херцеговачка и приморска донијела је препоруку којом се на подручју њеног дјеловања од Мостара до Требиња до даљег не препоручује изградња нових храмова, изузев у насељима у којима је евидентан заначајан пораст броја становника.

среда, март 27, 2013 / 14:33

У саопштењу из Епархије, које је данас достављено Срни, препоручује се свима који су имали или ће имати намјеру да прилажу новац у сврху изградње храмова, која није у складу са овом препоруком, да планирана средства дају за уређење или изградњу вртића, школа, здравствених установа, хуманитарних организација и у друге сврхе које помажу у стварању бољих животних услова на подручју ове епархије.

"Наша епархија је оснивач фондације `Свети Вукашин`, која помаже породицама са троје и више дјеце, па сматра поклањање новца фондацији исто важним колико и помагање у изградњи храмова, јер чему храмови, ако не буде дјеце", наводи се у саопштењу.

У Епархији напомињу да је изградња и обнова главних богослужбених објеката у скоро свим градовима епархије још у току, те да је жеља свих да овај посао што скорије буде завршен и крунисан обновом Саборног храма у Мостару и храма Васкрсења Христовог у Пребиловцима.

"Сваком ко има намјеру да новац прилаже искључиво за изградњу храмова, наша је препорука да то чини за изградњу највећих храмова у којима ће у будућности бити најактивнији литургијски живот Цркве", наводи се у саопштењу.

Епархија у сваком случају подржава такав подухват када неко изградњи храмова приступа на задужбинарски начин, било гдје да се гради, у сврху очувања древног обичаја задужбинарства у српском народу.

У саопштењу се наводи да су, уколико се анализира живот Епархије у предходне двије деценије, примијетни велики грађевински подухвати, као и велике дјелатности на обнови живе Цркве путем обнове вјеронауке, организације интензивнијег богослужбеног живота, народне кухиње, обданишта, фондације за помоћ многодетним мајкама, фондације за развој спорта и културе и друге сличних дјелатности.

"Потреба за изградњом нових, обновом и украшавањем старих храмова диктирана је потребама живе Цркве и нашим увјерењем да су сва ова дјела угодна Богу и да су на славу Имена Његовог", истичу у Епархији и додају да овај градитељако–обновитељски рад у Епархији још увелико траје, али да су донијелу препоруку да би он и даље одисао здравом духовношћу.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор