Додик: Инцко окренуо стварност наглавачке

Извјештај високог представника у БиХ Савјету безбједности УН настоји да одузме легитимитет напорима Републике Српске усмјереним ка очувању уставне подјеле надлежности између ентитета и БиХ, приказујући их као покушај "назадовања" у провођењу Дејтонског споразума, што је замјена теза која окреће стварност наглавачке, оцијенио је предсједник Републике Српске Милорад Додик у писму генералном секретару УН Бан […]

четвртак, мај 9, 2013 / 10:28

Извјештај високог представника у БиХ Савјету безбједности УН настоји да одузме легитимитет напорима Републике Српске усмјереним ка очувању уставне подјеле надлежности између ентитета и БиХ, приказујући их као покушај "назадовања" у провођењу Дејтонског споразума, што је замјена теза која окреће стварност наглавачке, оцијенио је предсједник Републике Српске Милорад Додик у писму генералном секретару УН Бан Ки Муну.

У попратном писму Деветог извјештаја Републике Српске Савјету безбједности УН, предсједник Додик констатује да у Дејтонском споразуму нигдје не пише да споразум треба да буде проведен преношењем надлежности, које по Уставу припадају ентитетима, на ниво БиХ.
Ипак, истакао је Додик, високи представник је на становишту да проширење надлежности нивоа БиХ, изван оног предвиђеног Уставом, спада у провођење мировног споразума, што је потпуно незаконито и нетачно.

У писму се наводи да је Република Српска посвећена поштивању Дејтонског споразума, укључујући и подјелу надлежности између ентитета и БиХ предвиђену Уставом БиХ.

"Од друге половине 1990-тих година, високи представници разграђивали су децентрализовани уставни поредак БиХ кроз притисак, принуду и аутократске указе. До данашњег дана Република Српска се константно мора бранити од настојања високог представника и других усмјерених ка даљем ширењу надлежности нивоа БиХ, кршећи при том њихова јасна разграничења која даје Устав БиХ или ка претварању уставног поретка БиХ у систем са већим степеном централизације", упозорио је предсједник Српске.

Предсједник Додик је оцијенио да је нови полугодишњи извјештај високог представника Валентина Инцка, упућен генералном секретару УН, запањујући у фокусу, јер је више усмјерен на тренутна питања политике БиХ, него на предмете за које му мандат налаже да подноси извјештаје – напредак у цивилном провођењу Дејтонског споразума онако како је то стриктно регулисано Анексом 10.

Предсједник Српске је напоменуо да је високи представник овлаштен да тумачи само Анекс 10, а не и друге дијелове Дејтонског споразума како се то покушава представити.

"Извјештај високог представника признаје да институције Републике Српске `функционишу много ефикасније од оних у Федерацији` и примјећује да `Влада Републике Српске, за разлику од Владе Федерације, наставља да се састаје редовно како би нашла рјешења за многе економске и друштвене изазове са којима се суочава`…
Извјештај је скроман и уопштен у својој критици званичника Федерације, посебно лидера бошњачких странака, за поступке који су продубили кризу у овом ентитету и који и даље узрокују штетне посљедице широм БиХ", истакао је предсједник Додик.

Он је нагласио да највећу одговорност за кризу власти у ФБиХ сноси управо актуелни високи представник који је својом незаконитом интервенцијом спријечио доношење одлуке Централне изборне комисије БиХ, као јединог овлаштеног органа.

"Ипак, високи представник посвећује велики дио свог извјештаја критици појединих руководилаца Републике Српске и то не због њихових поступака, већ због слободног изражавања мишљења, увјерења и идеја. Такве критике од дипломате који присваја незаконита овлашћења да смјењује изабране званичнике једностраним указом, противно Европској конвенцији о људским правима и другим међународним инструментима за заштиту људских права, могао би да се протумачи као покушај гушења слободе изражавања", истакао је Додик.

У писму се наводи да се једина значајна критика активности Владе Републике Српске тиче одлуке Републике Српске да привремено додијели матичне бројеве новорођеној дјеци након што је БиХ престала да их издаје.

"Као што је објашњено у поглављу два Извјештаја Републике Српске Савјету безбједности, одлука Републике Српске да додјељује матичне бројеве представља привремени `мост` који има за циљ да спријечи да здравствено осигурање дјеце трпи због политичког сукоба на нивоу БиХ.

Извјештај високог представника препознаје да је неуспјех БиХ да ријеши ситуацију `створио озбиљне компликације обичним грађанима са новорођеном дјецом`, али његова посвећеност централизацији је толико јака да он чак осуђује и привремену мјеру Републике Српске за заустављање ових тешкоћа док се спор на нивоу БиХ не ријеши", нагласио је предсједник Додик.

Он је у попратном писму навео да Девети извјештај Републике Српске Савјету безбједности УН описује на који начин Влада Републике Српске ради на побољшању економских прилика својих грађана проводећи економске и правосудне реформе, унапређујући европске интеграције и поштујући децентрализовану структуру БиХ, регулисану Дејтонским споразумом и гарантовану потписима свједока – САД, Руске Федерације, Њемачке, Велике Британије, Француске и ЕУ.

Напоменувши да је саставни и најважнији дио Дејтонског споразума Анекс 4 – Устав БиХ, Додик наводи да, иако су изабрани руководиоци БиХ наставили да постижу важне договоре, њихово провођење у законодавство се одвија веома споро, првенствено због дубоких политичких и националних подјела унутар другог ентитета БиХ – Федерације БиХ.

"То се одражава и као нефункционалност институција БиХ успостављених углавном интервенцијом високог представника мимо одредаба Устава и Дејтонског споразума, што упућује Републику Српску на очување БиХ успостављене међународним уговором.

Поштујући децентрализовану уставну структуру БиХ, Република Српска настоји остварити напредак у процесу реформи, усмјерених ка побољшању економске конкурентности и усаглашавање закона са стандардима ЕУ.

Република Српска, кроз структурални дијалог о правосуђу са ЕУ, ради и на реформисању неефикасног и неодговорног правосудног система наметнутог од високог представника", истакао је предсједник Српске Милорад Додик у попратном писму Деветог извјештаја Републике Српске Савјету безбједности УН.



0 КОМЕНТАРА

  1. РС је трајна категорија било у оквиру БиХ или као самостална држава, она је уставна категорија и ту нико из међународне заједнице не може ништа.

    Никад нико нити смије, нити може, разорити Српску изнутра преко домаћих издајника, ратних и послератних профитера или поткупљених политичких лицемјера.

    За изборе 2010. године Еколошка партија РС је заступала став да се због будућности Српске мора ојачати позиција предсједника РС, који са једне стране треба да представља Српску у иностранству и да координише рад наших представника у Сарајеву.

    Са друге стране да буде снажан фактор у контроли владе и осталих органа РС како би до 2014 године Српска постала модерна држава са запосленим народом, држава гдје се поштују људска права, гдје су борци који су Српску створили задовољни, здравство и школство на високом нивоу, држава у којој се кроз спорт и разне културне догађаје гради здрава нација.

    Увелико се тај наш став одразио кроз дјеловање садашњег предсједника на међународном плану и кроз његов утицај на рад заједничких органа у Сарајеву.

    Значи први дио нашег плана је остварен, други дио није или простим ријечима речено, живот у РС је сада много тежи него што је био 2010. године.

    Мој приједлог предсједнику је да се до краја 2013. године искључиво посвети припреми закона и доношењу стратегије развоја односно економске политике за 2014 годину гдје ће основа развоја бити улагање у пољопривреду и туризам.

    Паре за то имају, много пара се може добити од контролисаног коришћења енергетских и других ресурса.

    Предлажем да се зауставе концесије, да се све испитају и одобре само оне које ће донијети милијарде марака хитно, односно новац који ћемо уложити у стратешке гране привреде како би имали радна мјеста следећих деценија.

    То је веома једноставно урадити ако се хоће, ако треба помоћи ћемо сви, интерес и економски опстанак народа је у питању.

    Коме ће требати Српска сиромшна и понижена?
    Нама сигурно не, али знам много оних из првог маја који то једва чекају.

    О томе ти Милораде мисли, пусти Инска, Изетбеговића, Комшића са њима ти је лако, мисли како ћеш са нашим народом кад догори, а догорило је до ноката, сваки дан сам томе свједок.

  2. Dodik je okrenuo stvarnost u Srpskoj naopačke, okrenuo je život u neživot, dobro u zlo, nadu u beznadje, imati u neimati, poštenje u nepoštenje, kulturu u nekulturu, normalno u nenormalno, …
    On je nanio zla više svome narodu nego svi naši neprijatelji zajedno. Nikada bijedniji, nikada nas manje, nikada bez nade kao sada.

  3. Нека се не радују сви који мисле да ће РС пасти због власти, бојим се да ће страшно разочарење доживјети.

    Има нас који знамо са народом у РС, знамо са федерацијом уз дужно поштовање према сваком ко тамо живи, знамо са Америма, Русима , Енглезима, Њемцима и Французима, знамо са Београдом.

  4. Бојим се тога колико „ми знамо“? Тога се искрено највише плашим!
    Јер кад годинама у нас влада ова штрокава индивидуа милорад додик, који се прима ко леват на неку фору загребачког доконог ђилкоша и умисли да стварно на такав начин разговара са хрватским премијером, онда нам се црно пише и види се да ми ништа не знамо појма!
    Па зар та буљава сподоба од додика, не помисли да прво пита који је повод посјете? Коме си се најавио да ћеш доћи у Бањалуку? Јбт, онако попасти фазон ко папак, и сад са тим папком ми као нешто контамо како ћемо све око нас зајебати и бити најпаметнији на свијету!? x-(

    Као што би рекао Бата Стојковић, не знам ја како је све то ишло по реду…
    http://www.youtube.com/watch?v=E2wP1np72Io

  5. Žalim za vremenom prijekih sudova. Nije fer, on je nas osudio , i kao narod, i kao RS, na nestanak, i svoju presudu provodi ubrzanim tempom, a da mi idemo na stratište bez riječi, još mu podvijamo vratove i sami ih stavljamo na kladu. A, on se na sve to smije grohotom, a tzv premijerka govori o nekom dijalogu sa onima koje su osudili na smrt.

    Ovo šta su uradli od nas je zločin ogromnih razmjera. Bilo bi mi nekako draže da su nas pobili neprijatelji u ratovima nego da nas sada kolje bijedom , i to ko, Mile, kukala mu majka.
    Rašid mu kućnu listu. Kakav kraj:izručiti svoju zemlju rašidima i emirima.

  6. prijedor, 09.05.2013. 23:41:42

    „Francišković je sada režim optužio i za veleizdaju, a za taj je čin predložio uvođenje smrtne kazne pozivajući se na primjer SAD-a. Kao veleizdajnike na koje bi primijenio tu kaznu naveo je predsjednike Stjepana Mesića i Ivu Josipovića, premijere Jadranku Kosor, Ivu Sanadera i Zorana Milanovića te sve koju su im „asistirali u veleizdaji“ jer su uveli Hrvatsku u Europsku uniju.“

    http://www.youtube.com/watch?v=c0MhIW6aR9c&feature=player_embedded

Оставите одговор