ЦЗЖС: Ријеке арена за богаћење и неправду

На Међународни дан акције за ријеке, 14. март, Центар за животну средину упућује апел надлежнима да зауставе неконтролисане и сулуде планове за изградњу хидроелектрана на ријекама. Наташа Црнковић, Центар за животну средину: “Преко 10 година указујемо на негативне посљедице хидроелектрана. Урадили смо велики број анализа, које без дилеме показују да хидроелектране, и мале и велике, […]

понедељак, март 14, 2016 / 15:01

На Међународни дан акције за ријеке, 14. март, Центар за животну средину упућује апел надлежнима да зауставе неконтролисане и сулуде планове за изградњу хидроелектрана на ријекама.

Наташа Црнковић, Центар за животну средину: “Преко 10 година указујемо на негативне посљедице хидроелектрана. Урадили смо велики број анализа, које без дилеме показују да хидроелектране, и мале и велике, праве огроман притисак на ријечне екосистеме и локално становништво. Поред тога, економске анализе су показале да су оне исплативе само инвеститору, на штету свих нас који уз мјесечне рачуне плаћамо и субвенције за хидроелектране.

Локална заједница им се одупире и код већ изграђених трпи велике штете, од проблема са водоснабдјевањем, па до урушавања објеката за вријеме копања деривационих тунела, као што је случај са хидроелектраном Медна на Сани”.

Упркос отпору локалних заједница, научним подацима о високој стопи ендемизма и изузетној вриједности кањонских екосистема, међународним обавезама, тренутној и потенцијалној могућности искориштавања тих кањона у сврхе туризма, надлежни ријеке Босне и Херцеговине виде само као хидропотенцијал и простор за приватно богаћење.

Наташа Црнковић, Центар за животну средину: “Енергија људи који се противе хидроелектранама и боре за ријеке је невјероватна. Прошле седмице смо били у Фојници, гдје су грађани 11 мјесеци блокирали радове на изградњи хидроелектране „Луке“ на ријеци Жељезници. Правним путем су изградњу зауставили и упркос огромним притисцима, нису обесхрабрени у својој намјери да Жељезницу очувају. У суботу смо били у Буни на јавној расправи, гдје су грађани Буне, Благаја, Мостара и околиних мјеста једногласно стали против планираних хидроелектрана Буна 1 и Буна 2. Тим појединцима и организацијама ћемо дати пуну подршку и покушати питање заштите ријека дићи на виши ниво“.

Планови за изградњу хидроелектрана у кањону Врбаса, у Националном парку Сутјеска и на ријеци Уни су за сада заустављени и то су позитивни примјери борбе грађана за ријеке, што нажалост не значи да се од њих у потпуности одустало. Власти су на озбиљном тесту да ли ће стати на страну грађана и јавног интереса или интереса приватних инвеститора.

Центар за животну средину овај дан посвећује ријекама и свима који су живот дали бранећи ријеке широм свијета, посебно Берти Касерес, активистици за људска права и животну средину из Хондураса, , добитници Голдман награде за животну средину за неустрашиви рад на обрани ријеке Гуалкаркуе, природе и људи од Агуа Зарца бране, која је убијена 3. марта 2016. године у свој кући у Ла Есперанци.

Берта Касерес (1972-2016): „Посветити живот заштити ријека значи посветити га добробити човјечанства и наше планете. Требамо изградити друштво које је у стању да коегзистира на праведан и достојанствен начин, на начин који штити живот“.

На данашњи дан се од 1997. године широм свијета окупља све више људи који подижу своје гласове славећи ријеке, заједно са онима који се активно боре за њихову заштиту, захтјевајући праведно и одрживо управљање ријекама.



Оставите одговор