Цвијановић: БиХ ће још неколико година бити у политичко-економској агонији

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић оцијенила је да ће БиХ, због своје недовршености, још неколико година бити у агонији, економски и политички, као и да су представници међународне заједнице својим мијешањем отежали неке политичке процесе у БиХ, док се ОХР једно вријеме понашао и као портпарол неких странака. "Имали смо ситуације да су се […]

недеља, август 24, 2014 / 11:31

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић оцијенила је да ће БиХ, због своје недовршености, још неколико година бити у агонији, економски и политички, као и да су представници међународне заједнице својим мијешањем отежали неке политичке процесе у БиХ, док се ОХР једно вријеме понашао и као портпарол неких странака.

"Имали смо ситуације да су се изјаве из неких бошњачких странака налазиле у извјештајима ОХР-а који су завршавали у Савјету безбједности УН, што је недопустиво. Сматрам да бисмо чак даље одмакли у правцу европских интеграција да смо имали само партнерство, а не директну укљученост појединих страних актера", додала је Цвијановићева.

Наводећи да је неозбиљна прича о изласку из дејтонске и уласку у бриселску фазу, Цвијановићева је за "Вечерњи лист", издање за БиХ, истакла да БиХ треба да се окрене одређеним пројектима који ће показати грађанима зашто је добро да су они дио Европе.

Она је напоменула да у БиХ не види спремност за централизацију јер за то нема сагласности два народа.

Говорећи о досадашњим потезима владајућег СНСД-а, Цвијановићева, која је и кандидат владајуће коалиције за члана Предсједништва БиХ из Српске, истиче да је свјесна позитивне перцепције у јавности за вријеме и након поплава, када је било најтеже.

"Ово је један од већих изазова, иако није и једини откако сам постала премијер Републике Српске. Морам рећи да смо их све успјешно ријешили, па чак и оне рушилачке протесте у фебруару у Федерацији БиХ /ФБиХ/. У Републици Српској тога није било, али смо пуно разговарали са свим групацијама у друштву да појаснимо шта стоји иза тога", додала је Цвијановићева.

Она је напоменула да је у ФБиХ то била диригована прича, као и да не вјерује у спонтану ескалацију накупљеног социјалног бунта.

"Тада се видјела рушилачка намјера према кантоналним институцијама, што је јасна политичка порука. Након тога је нападнуто Предсједништво у којем сједе представници три народа. И то је била јасна политичка порука напада на `тројство` у БиХ. Ја не спорим социјални бунт, али политичке поруке уз те протесте биле су више него јасне", рекла је Цвијановићева.

Цвијановићева је истакла да је предсједник СНСД-а Милорад Додик истински лидер, да врло јасно износи ставове и не бјежи од дијагноза стања у БиХ, да је врло толерантан човјек, а СНСД демократична странка.

СНСД, како је навела, доживљава и представља Српску као трајну категорију, јер је то формула у којој се чувају интереси српског народа, али у којој се не смије угрозити ничије право јер се тиме показује зрелост заједнице.

Говорећи о предстојећим изборима, Цвијановићева је рекла да је то за њу трка за Републику Српску, док је за противкандидата и представника опозиције Младена Иванића то још једна ставка у биографији.

Наводећи да није тајна да би бошњачки гласови требали да помогну Иванићу да дође на ту позицију, Цвијановићева је рекла да је главни Иванићев адут, као што он каже, то што има искуство.

"Али ми имамо врло негативно искуство с његовим радом, а 30 година је кандидат за неке функције. Ја у кампању улазим лежерна. Не зато што сам наивна да се до побједе долази лако, него због резултата досадашњег рада. Уз то, ја сам кандидаткиња јасне коалиције са три странке и још неких других", истакла је Цвијановићева.

Она је напоменула да чињеница да је она у име СНСД-а именована као кандидат на предстојећим изборима показује политичку зрелост, демократичност и толеранцију, како странке тако и друштва.

Цвијановићева сматра да је за рјешавање проблема Хрвата у Федерацији БиХ потребно пуно више и отвореније разговарати, те изразила увјерење да ће овај народ, након избора, имати своје аутентичне представнике у власти.

"Трећи ентитет се требао направити у Дејтону 1995. године и све би данас изгледало друкчије. Мислим да би то створило потребну комотну ситуацију. Ми у СНСД-у сматрамо да би то било важно за Хрвате, али при томе желим истаћи да се то не може направити на штету Републике Српске", додала је Цвијановићева.

Говорећи о односима Републике Српске и Русије, Цвијановићева је истакла да је ријеч о чврстој вези која је, прије свега, економска, али и политичка у смислу разумијевања позиције.

Она је напоменула да Русија јасно истиче подршку Дејтонском споразуму и да Српску није уцјењивала за било коју инвестицију коју је имала, те поручила да БиХ не може увести санкција Русији јер то одбацује српска страна.



0 КОМЕНТАРА

  1. Najveća agonija za RS je SNSD, definitivno. Za proteklih 8 godina vladavine uspjeli su napraviti nemoguće. Najskuplji kilometar puta, najveći broj nezapolenih, najveća inflacija, najveći broj nerješenih kriminalnih slučajeva, najviša stopa nepotizma bilo kog oblika, najveći stepen koripcije, najveći odliv mladih ljudi iz zemlje, najveći broj budžetkih radnika u odnosu na privredu, najveći broj penzionera u odnosu na zaposlene, itd, itd, itd. x-(

Оставите одговор