Чеси нокаутирали Грке на почетку меча

Фудбалери Чешке побиједили су Грчку са 2:1 (2:0) у првој утакмици другог кола А групе Европског првенства. Већ после шест минута игре Чешка је имала два гола предност захваљујући погоцима Петра Јирачека и Вацлава Пилара, а једини гол за Хелене дао је Теофанис Гекас у 53. минуту после грешке Петера Чеха. Чешка сада има три […]

уторак, јун 12, 2012 / 20:03

Фудбалери Чешке побиједили су Грчку са 2:1 (2:0) у првој утакмици другог кола А групе Европског првенства.

Већ после шест минута игре Чешка је имала два гола предност захваљујући погоцима Петра Јирачека и Вацлава Пилара, а једини гол за Хелене дао је Теофанис Гекас у 53. минуту после грешке Петера Чеха.

Чешка сада има три бода после два кола, Грци су освојили један. У последњем колу Чешка игра са домаћином Пољском, а Грчка за ривала има Русију.

После убједљивог пораза од Русије на старту ЕП, Чешка је додатно мотивисана почела меч са Грчком, а бољи почетак нису могли ни да пожеле. Већ у трећем минуту Хубшман је послао лопту у празан простор, 26-годишњи Петр Јирачек побјегао је Холебасу и лијевом ногом је пласирао лопту поред голмана Халкијаса.

Грци су били потпуно погубљени, правили су несхватљиве грешке на средини терена, а поново су кажњени у шестом минуту – Гебре Селасије је прошао по десној страни и центрирао по земљи, Халкијас је очајно реаговао и није успио да пресјече лопту, а нови фудбалер Волсфдубра Вацлав Пилар успио је да између двојице Грка угура лопту у мрежу (2:0).

После другог гола Чешке темпо игре мало је опао, а Хелени су се постепено опорављали од почетног шока и почели су да успостављају равнотежу на терену.

Краја невољама за Грке није било – у 23. минуту повредио се 38-годишњи голман Костас Халкијас, најстарији фудбалер на ЕП. Њега је замијенио чувар мреже Палерма Александрос Цорвас.

Грчка није успијевала ни да приђе близу противничком шеснаестерцу, у 41. минуту успјели су да постигну гол, али је погодак Фотакиса оправдано поништен због офсајда.

Почетком другог полувремена селектор Грчке Фернандо Сантош у игру је увео Гекаса умјесто Фотакиса, чиме је јасно ставио до знања да креће на ’све или ништа’. Са друге стране, Михаил Билек је умјесто Росицког на терен послао Колара.

Прву шансу у наставку имао је Барош после центаршута Гебреа Селасија, али није најбоље захватио лопту. Затим, право ниоткуда, Грчка смањује заостатак у 53. минуту – Самарас је напамет послао лопту у казнени простор, голман Чех испустио ју је право на ноге Гекасу, који није имао тежак посао да је пласира у празну мрежу (2:1).

Грчки навијачи живнули су после датог гола, што је инспирисало и њихове фудбалере, који су потпуно преузели иницијативу. Са друге стране, Чеси после примљеног гола нису ни изблиза били тако сигурни као прије, повукли су се на своју половину, а све њихове контре углавном су заустављане у раној фази.