Берлускони одбио помоћ, прихватио само надзор ММФ

Италијански премијер Силвио Берлускони рекао је да је Италија одбила понуду финансијске помоћи ММФ зато што није "неопходна", али да је затражио да се ММФ укључи у надзор спровођења економских реформи у земљи. „Одбили смо понуђену помоћ ММФ-а јер нам није потребна“, рекао је Берлускони. „Затражили смо од директорке (ММФ-а) Кристин Лагард да ММФ сертификује […]

субота, новембар 5, 2011 / 14:21

Италијански премијер Силвио Берлускони рекао је да је Италија одбила понуду финансијске помоћи ММФ зато што није "неопходна", али да је затражио да се ММФ укључи у надзор спровођења економских реформи у земљи.

„Одбили смо понуђену помоћ ММФ-а јер нам није потребна“, рекао је Берлускони. „Затражили смо од директорке (ММФ-а) Кристин Лагард да ММФ сертификује и прати наше мере и реформе за излазак из кризе како би могли да својим ауторитетом потврде наш напредак и на тај начин предупреде спекулације на берзама.“

Берлускони се непланирано појавио на конференцији за новинаре по завршетку самита Г-20 у Кану, заједно са својим најснажнијим опонентом у извршној власти министром економије Ђулијом Тремонтијем, демонстрирајући на тај начин јединство унутар Палате Киђи.

Он је демантовао да је Италија дошла под надзор ЕУ и ММФ, инсистирајући на разлици између појмова „сертификовати” и „мониторисати” потезе италијанске владе.

Одбијајући понуђену помоћ од 44 милијарде евра, Берлускони је негирао да италијански грађани осећају у великој мјери постојећу кризу, рекавши да су ресторани пуни и да је тешко наћи мјесто у авиону или у хотелу током зимске и љетње сезоне.

„За кризу је крив евро и курс по којем је замијенио лиру“, сматра Берлускони.

Берлусконијев оптимизам је само дјелимично подржан подацима. Италија, трећа економија ЕУ и седма у свијету, суочена је са проблемом великог јавног дуга који се процјењује на 1.900 милијарди евра, 120 процената бруто производа.

С друге стране, Берлускони не успијева да влада Италијом већ мјесецима. У парламенту постоји већина само када се гласа повјерење влади. За три и по године мандата, Берлускони је 51 пут тражио гласање о повјерењу влади да би омогућио пролаз декретима или законима.



Оставите одговор