Б. Тадић: Српска настала је у једном политичком тренутку

Предсједник Србије Борис Тадић изјавио је да је Република Српска настала у једном политичком тренутку као израз потребе српског народа у БиХ да има своје институције. Тадић је оцијенио да БиХ мора да буде друштво у којем се на начин, који не подсјећа на ратну реторику, дискутује о свим проблемима земље, истакавши да је само […]

петак, фебруар 3, 2012 / 22:40

Предсједник Србије Борис Тадић изјавио је да је Република Српска настала у једном политичком тренутку као израз потребе српског народа у БиХ да има своје институције.

Тадић је оцијенио да БиХ мора да буде друштво у којем се на начин, који не подсјећа на ратну реторику, дискутује о свим проблемима земље, истакавши да је само у таквим околностима могуће наћи рјешење, које није у томе да једна страна превлада.

"Какав је унутрашњи однос међу ентитетима, то је ствар БиХ и њених грађана и легитимних представника тих грађана", рекао је Тадић за телевизију "Ал џазира Балканс".

Он је истакао да је било логично, корисно и нормално што је био на прослави обиљежавања 20 година постојања Републике Српске у Бањалуци.

"Србија има специјалне и паралалне везе са Српском и жели да исте такве везе има са Федерацијом БиХ, јер врло пажљиво посматра процесе у БиХ. Ако их нема онда нема ни пуне односе са свим институцијама БиХ што на крају обезбјеђује да читав систем наших односа функционише у пуној мјери", навео је Тадић и додао да специјалне везе са ФБиХ зависе од Федерације, а не од Србије која је у сваком тренутку спремна.

Предсједник Србије, који је са члановима Предсједништва БиХ и хрватским предсједником Иво Јосиповићем учествовао на трилатералном састнаку на Јахорини, рекао је да су се односи три земље примијенили на боље. "Без БиХ, Србије и Хрватске нема трајне стабилности на простору западног Балкана", сматра Тадић.

Од нове Владе Хрватске, Тадић очекује да ће бити расправљена нека отворена питања, оцијенивши да ствари у српско-хрватским пословима иду узлазном линијом.

"Сви знају да о отвореним питањима Србије и Хрватске говоримо непрекидно. Сада ћемо ући у један процес и видјећемо да ли ће бити спремности и способности да дође по повлачења тужбе пред Међународним судом правде", рекао је Тадић и додао је тужбе могуће повући кроз договоре што је једино реално рјешење.

Он је истакао да Србија не гледа са одобравањем на то што су Хрватска и БиХ најавиле да неће подржати кандидатуру Вука Јеремића за предсједника Генералне скупштине УН.

Тадић је истакао да Срби, Хрвати и Бошњаци немају истовјетно виђење истих трагичних догађаја из 18. и 19. вијека, те из 30-тих, 40-тих и 90-тих година прошлог вијека и да би из практичних разлога морали да примијене принцип да "буду једни са другима или једни поред других".

Истичући да су све стране суштински допринијеле протеклом рату, разарању и насиљу и да су са свих страна биле запаљиве ријечи, Тадић каже да суштински покушава да се данас измијени код у политици, да не постоји агресивна и мрзитељска ријеч.

Говорећи о Космету, Тадић је рекао да његов план у четири тачке подразумијева увиђање реалности, а то је да је подјела немогућа јер велике силе то не желе, док са друге стране на сјеверу Космета постоји проблем који Приштина и међународна заједница не могу да ријеше. Он каже да одговор о овом плану није негативан, али да није баш ни позитиван.

Не слажем се са Чедом, са Тачијем ћу разговарати

Предсједник Србије Борис Тадић изјавио да се не слаже са оцјенама лидера ЛДП-а Чедомира Јовановића да је Република Српска "геноцидна творевина".

Одговарајући на питања новинара да ли се на састанку са члановима Предсједништва БиХ и предсједником Хрватске Ивом Јосиповићем на Јахорини извинио у име Скупштине Србије, у којој је Јовановић посланик, Тадић је рекао да "нема потребе да се он извињава јер је то противно демократским принципима".

Тадић је рекао да је за Србију прихватљив Јосиповићев приједлог да се оптуженима за ратне злочине суди у мјесту пребивалишта и да би се на тај начин ово поглавље могло затворити, јер оптерећује укупне односе у региону.

Он је након неформалног трилатералног састанка нагласио да би ово могло резултовати потписивањем билатералног споразума између Србије и Хрватске.

Предсједник Србије је подсјетио да је Србија окончала сарадњу са Хашким трибуналом.

Тадић је истакао да је спреман да разговара са предсједником косовске Владе Хашимом Тачијем и да не постоји персонални проблем, већ да ли ће разговори донијети користи.

"Тај разговор не може да буде искоришћен за промоцију такозване косовске независности, већ мора да буде у функцији решења проблема, а не симболичког разводњавања", рекао је он.

boris tadic reagovao nakon duela cedomira jovanovica i milorada dodika, rekavsi da srpska nije genocidna tvorevina, vec da je nastala u jedno politickom trenutku



Оставите одговор