Комисија Сената против закона о геноциду над Јерменима

Правосудна комисија француског Сената нанијела је ударац владиним плановима да прогласе илегалним негирање да су масовна убиства Јермена од стране отоманских Турака пре скоро једног вијека била геноцид. Правосудна комисија горњег дома парламента гласала је 23-9, са осам уздржаних, да би такав закон, ако би био усвојен, могао да угрози устав, односно њиме гарантовану слободу […]

среда, јануар 18, 2012 / 21:52

Правосудна комисија француског Сената нанијела је ударац владиним плановима да прогласе илегалним негирање да су масовна убиства Јермена од стране отоманских Турака пре скоро једног вијека била геноцид.

Правосудна комисија горњег дома парламента гласала је 23-9, са осам уздржаних, да би такав закон, ако би био усвојен, могао да угрози устав, односно њиме гарантовану слободу говора.

Та комисија је навела у саопштењу да се у Јерменији јесте десио геноцид, али је изразила сумњу у оправданост закона о том историјском догађају.

Комисија је предложила да би боље било да се донесе резолуција у којој би се изразило жаљење због патњи жртава, него да се кривичним дјелом прогласи негирање геноцида у Јерменији.

Гласање те комисије, иако није обавезујуће, представља први правни одговор на закон који је угрозио односе Француске и Турске, пошто га је доњи дом француског парламента усвојио прошлог мјесеца.

О тој мјери, коју су подржали конзервативци предсједника Николе Саркозија упркос протестима Турске, Сенат би требало да гласа у понедељак.

Опозициони социјалисти, такође су у прошлости подржали тај закон.

Званичници у канцеларији за медије Сената рекли су да у великој већини случајева горњи дом француског парламента слиједи препоруке Правосудне комисије.

Но, с друге стране, ако Сенат и не усвоји ту мјеру, то не значи да она неће постати закон, јер доњи дом Парламента, најмоћнији у Француској, може да поново стави у процедуру гласање о њој, и тако постане онај који ће дати последњу ријеч.

За сада су могућа два сценарија када Сенат буде разматрао закон у понедељак, навели су званичници из канцеларије за медије Сената.

Сенатори могу да не уваже препоруку Правосудне комисије и усвоје закон, чиме ће он убрзо ступити на снагу, или могу то да не учине, прослеђујући га комисијама оба дома да усагласе разлике.

Француска је званично убиства Јермена 1915. прогласила 2001. геноцидом, али није тада увела мјеру по којој би негирање тога било кажњиво.

Ако би дефинитивно био усвојен закон који је већ прошао у доњем дому парламента, негирање геноцида у Јерменији било би кажњиво са до годину дана затвора и новчаном казном од 45.000 евра.

Јермени тврде да је за вријеме Отоманског царства убијено више од милион припадника њиховог народа.

Анкара је у више наврата негирала да је ријеч о геноциду, истичући да је 1915. године убијено неколико стотина хиљада јерменских побуњеника.

У Француској живи око 500.000 јерменског поријекла.

Француска је 1990. донијела Закон којим се кривично санкционише порицање холокауста, геноцида над Јеврејима, који је као амандман уграђен у закон из 1881. а који се односи на слободу штампе.

Сличан закон имају и Њемачка, Аустрија, Италија, Швајцарска, Шпанија и још неколико европских земаља.



Оставите одговор